Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Stavros
Příspěvky: 2627
Registrován: 25 říj 2006 08:42
tel.: 603145905
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#381 Příspěvek od Stavros » 02 bře 2011 21:36

uz jsem domluvenej s masarem. Ja bych byl proste spokojenej, kdyz ty fotky budou aspon z casti vypadat jako ty tvoje. Proto jsem si koupil ty objektivy a fotak. Ale nechci upravovat fotky v pocitaci. CHci, aby fotka vypadala jako to tam opravdu bylo a ne, jak by to asi upravil pocitac. To nemam rad.
Doprava zboží a doplňků z a do Evropy - http://www.complexcargo.cz
tel:603145905
complexcargo@razdva.cz

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#382 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 02 bře 2011 21:51

Teď se neuraz, není to ironicky, ale vážně. V tom případě by Ti dobrej kompakt, ale opravdu DOBREJ udělal lepší službu. Jakákoliv fotka vylezlá ze zrcadlovky bude bez úprav horší než z kompaktu, protože ten tu úpravu udělá sám. I profíci je používaj, pokud fotěj něco, co třeba nemůžou "vyvolat". Druhá možnost je degradovat zrcadlovku na kompakt, o tom jsem psal v minulém přispěvku. Pokud to s focením myslíš vážně, ještě si na tohle vzpomeneš. :-)

Ale to je o technice fotky, byť i ona ovlivňuje kompozici. Technika je jednoduchá, ta se dá naučit celkem snadno. S kompozicí je to horší. :-)

Držím palce a těším se na fotky.

Tom

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#383 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 02 bře 2011 22:12

Už jen na dokreslení toho o čem píšu a už toho nechám. :-) Tady jsou dvě verze fotky. Druhá fotka je tak, jak syrově vylezla v RAW z foťáku. Není špatně vyfocená, takhle ji prostě foťák vyplivne. Navíc byl opar, takže to jí na kvalitě nepřidá. První verze je ta samá po vyvolání....

Tom
Přílohy
vzor-1.jpg
(228.85 KiB) Staženo 485 x
vzor-2.jpg
(240.94 KiB) Staženo 485 x

Uživatelský avatar
Neklan
Příspěvky: 2899
Registrován: 07 lis 2007 10:30
Bydliště: Praha

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#384 Příspěvek od Neklan » 02 bře 2011 22:30

Dovolím si nesouhlasit. Nesnáším práci na počítači, a tak se snažím udělat fotku už na foťáku. Žádný softwarový "přechodový filtr" (nebo jakýkoli jiný) nenahradí ten skutečný skleněný a žádný kompakt nenahradí úchop skutečné zrcadlovky a podívání se skrz pentagonální hranol a objektiv. Kompakt nevím, jak mám chytit do ruky, na displayi při slunečném počasí prd vidím, natož abych vymýšlel nějakou kompozici. Nejsem žádný velký fotograf, ani nadšený amatér, poslední dobou jenom dokumentuji výlety a dovolené, ale ani tak nechci mít horizont v půlce fotky, stejně jako dominantu ve středu, což je v 90-ti% případů špatně. Stejně tak chci mít portrét s malou hloubkou ostrosti a krajinu naopak s velkou. Nedokážu si představit, že bych, ačkoli naprostý amatér a navíc nijak nadaný, fotil kompaktem.
K těm ukázkám nevím, co říct. Použil jsi polarizační filtr? Pokud poušť padá přímo do moře, je ve vzduchu spoustu atmosferické vlhkosti, takže je jeho použití nutné.
Aktuálně: 1979 SIII 88" 2,25 l Petrol, 1983 two-door Range Rover V8 a 2021 Defender 110 SE D250; Dříve navíc: 1969 SIIa 88" 2,5 l Petrol, 2003 Discovery 2 TD5, 2005 Discovery 3 TDV6 S, 2011 Discovery 4 SDV6 SE, 2016 Discovery 4 SDV6 HSE

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4172
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#385 Příspěvek od low » 02 bře 2011 22:36

az se potkame, dam Ti do ruky "kompakt" G11 a myslim, ze budeds prekvapen.
BTW vsechny tyto fotky jsou vyfoceny timto kompaktem http://www.cestoffka.cz/galerie/2010tunis/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Uživatelský avatar
Kubrtos
Příspěvky: 1397
Registrován: 14 zář 2010 20:50
tel.: +420604671119
auto: D3 trisko Disko
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#386 Příspěvek od Kubrtos » 02 bře 2011 22:55

Já souhlasím s Neklanem. Teda aspoň s tím co se týká používání počítače - já fotky edituju - ale jen ty co je potřeba. Bohužel jich je furt moc. A pak si jen dělám exporty podle toho jak ji chci velkou.
Na druhou stranu - 90% lidí kompakt stačí. Nebo ultrazoom. Spousta studentíků tahá zrcadla jen aby vypadali zajímavě a maj to v autorežimu. Znám i kluka kterej si přivydělává focením akcí - fotograf skoro profík a foťák má zaseklý kolečko s předvolbama...na auto režimu.
Jednou jsme se na jedné akci potkali - po hodině měl on vypráskanejch 1000 fotek (stejnejch nebo balastu), já 50 (z toho 40 dobrejch na 100%). Ale profík je on. :D
Mám to částečně jako nevýhodu, nadruhou stranu ušetřím mooooc času při třídění - z kinofilmu jsem zvyklej napřed myslet a pak fotit. Takže nemívám tisíce fotek, ale z třídenní akce třeba jen stovky. A půlka se použije...
Land Rover Discovery II 2,5TD5, -Drobeček
Range Rover L322 3,0D Vouge

Uživatelský avatar
masar
Příspěvky: 2732
Registrován: 14 bře 2010 21:49
tel.: 773968639
auto: D2 Td5
Bydliště: Děčín

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#387 Příspěvek od masar » 02 bře 2011 23:04

Tomas K (tkala) píše:Teď se neuraz, není to ironicky, ale vážně. V tom případě by Ti dobrej kompakt, ale opravdu DOBREJ udělal lepší službu. Jakákoliv fotka vylezlá ze zrcadlovky bude bez úprav horší než z kompaktu, protože ten tu úpravu udělá sám. I profíci je používaj, pokud fotěj něco, co třeba nemůžou "vyvolat". Druhá možnost je degradovat zrcadlovku na kompakt, o tom jsem psal v minulém přispěvku. Pokud to s focením myslíš vážně, ještě si na tohle vzpomeneš. :-)

Ale to je o technice fotky, byť i ona ovlivňuje kompozici. Technika je jednoduchá, ta se dá naučit celkem snadno. S kompozicí je to horší. :-)

Držím palce a těším se na fotky.

Tom
Souhlasím, že pokud člověk nezná a není schopný ovládat základy jako je již zmiňovaná clona, čas a expozice je zrcadlovka opravdu zbytečná, ale nesouhlasím, s tím že jakkákoliv fotka ze zrcadlovky bez úprav je horší - to je právě o tom umět vše nastavit jak má být, protože "Co není na filmu (čipu), už nedoženeš.".
Osobně, když se jedeme někam projet, nosím v kapse Samsung ST-60. Líbí se mi jak si dovede poradit s kontrastem například pří bíle obloze, kdy fotky mají velký rozsah a není třeba je niják dál upravovat, ale na výstavu to samozřejmě není. Zároveň obsahuje video v HD rozlišení, což je taky plus http://www.youtube.com/watch?v=BgGVUOeo ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false; , ale nikdy se to samozřejmě nebude dát srovnat se zrcadlovkou i přesto, že má 12MPx tak při přiblížení je kvalita oproti 8MPx Canonu 350D šílená.
K těm fotkám co přidal low, jsou fajn, ale nic zvláštního - v tomhle rozlišení by leckdo nepoznal fotku z lepšího mobilu, kompaktu nebo zrcadlovky.
Tohle je syrová niják neupravovaná fotka vyfocená na režim Smart Auto tím Samsungem.
Přílohy
SAM_0809.jpg
SAM_0809.jpg (176.05 KiB) Zobrazeno 4411 x
Land Rover Discovery 2 Td5

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#388 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 03 bře 2011 07:00

Neklan píše:Dovolím si nesouhlasit. Nesnáším práci na počítači, a tak se snažím udělat fotku už na foťáku. Žádný softwarový "přechodový filtr" (nebo jakýkoli jiný) nenahradí ten skutečný skleněný a žádný kompakt nenahradí úchop skutečné zrcadlovky a podívání se skrz pentagonální hranol a objektiv. Kompakt nevím, jak mám chytit do ruky, na displayi při slunečném počasí prd vidím, natož abych vymýšlel nějakou kompozici. Nejsem žádný velký fotograf, ani nadšený amatér, poslední dobou jenom dokumentuji výlety a dovolené, ale ani tak nechci mít horizont v půlce fotky, stejně jako dominantu ve středu, což je v 90-ti% případů špatně. Stejně tak chci mít portrét s malou hloubkou ostrosti a krajinu naopak s velkou. Nedokážu si představit, že bych, ačkoli naprostý amatér a navíc nijak nadaný, fotil kompaktem.
K těm ukázkám nevím, co říct. Použil jsi polarizační filtr? Pokud poušť padá přímo do moře, je ve vzduchu spoustu atmosferické vlhkosti, takže je jeho použití nutné.
Ano, je to samozřejmě s polarizákem i se skleněným přechoďákem. Přesto je výsledek jaký je. Ta fotka opravdu nešla líp technicky vyfotit. Kompakt (ale i zrcadlovka, nastavená na "kreativní režim krajina") by jí dodal v JPG líp. Zrcadlovka ji do RAWu prostě uloží takto. Veliká výhoda je, že ji potom zpracuju ručně a mám k tomu nejlepší možné podmínky, dané RAWem. Pokud bych tu úpravu nechtěl dělat, mohl bych klidně sáhnout po KVALITNÍM kompaktu a troufám si tvrdit, že výsledek by byl stejný ne li lepší než ze zrcadlovky.

Prostě chtít fotit zrcadlovkou do RAW formátu a nechtít fotky upravovat jsou dva protichůdné požadavky.

K úchopu - taky mám rád větší foťáky. Hledáček není u všech kompaktů tragický (pořád opakuju KVALITNÍCH kompaktů). Velkou přednost zrcadlovek vidím v rychlosti...

Tom

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#389 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 03 bře 2011 07:09

masar píše: Souhlasím, že pokud člověk nezná a není schopný ovládat základy jako je již zmiňovaná clona, čas a expozice je zrcadlovka opravdu zbytečná, ale nesouhlasím, s tím že jakkákoliv fotka ze zrcadlovky bez úprav je horší - to je právě o tom umět vše nastavit jak má být, protože "Co není na filmu (čipu), už nedoženeš.".
Naprostý souhlas. Dost fotek jedu v naprosto manuálním režimu.

Pokud fotograf neumí alespoň vědomě nastavit clonu právě kvůli hloubce ostrosti (schálně teď pojímím navaznosti na čas, ISO, fitry a podobně, to už jsme jinde), potom mu k nastavení zrcadlovky zbývá jen "kreativní režimy" portrét, krajina a ostatní. A v tu chvíli zrcadlovka fotí do JPG a ne do RAWu a dělá všechny softwareové úpravy fotky jako by udělal kompakt. Podle režimu jednak nastaví prioritu clony nebo času a jedna fotku podle režimu DOOSTŔÍ, DOBARVÍ, DOZVýRAZNÍ a uloži do JPG. Prostě udělá postprodukci za Tebe. Softwareově. Stejně jako kompakt. Proto jsou přímo dobré výsledky i ze zrcadlovky. Ale přicházíš o formát RAW a možnost kvalitní postprodukce v počítači.
masar píše:
Osobně, když se jedeme někam projet, nosím v kapse Samsung ST-60. Líbí se mi jak si dovede poradit s kontrastem například pří bíle obloze, kdy fotky mají velký rozsah a není třeba je niják dál upravovat, ale na výstavu to samozřejmě není. Zároveň obsahuje video v HD rozlišení, což je taky plus http://www.youtube.com/watch?v=BgGVUOeo ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false; , ale nikdy se to samozřejmě nebude dát srovnat se zrcadlovkou i přesto, že má 12MPx tak při přiblížení je kvalita oproti 8MPx Canonu 350D šílená.
K těm fotkám co přidal low, jsou fajn, ale nic zvláštního - v tomhle rozlišení by leckdo nepoznal fotku z lepšího mobilu, kompaktu nebo zrcadlovky.
Tohle je syrová niják neupravovaná fotka vyfocená na režim Smart Auto tím Samsungem.
Tohle právě není syrová fotka, je tím kompaktem zpracovaná softwareově a poté uložená. Prostě foťák udělal posprodukci za Tebe. A proto tvrdím, že je lepší DOBREJ kompakt, pokud nechceš dělat postprodukci sám. :-)


Tom

Uživatelský avatar
Kubrtos
Příspěvky: 1397
Registrován: 14 zář 2010 20:50
tel.: +420604671119
auto: D3 trisko Disko
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#390 Příspěvek od Kubrtos » 03 bře 2011 08:28

Jo, tak pod tohle bych se podepsal. S tímhle souhlasím. Fotím do RAWu ale některý fotky se mi prostě povedou tak jak jsou a není potřeba na ně šahat. A když, tak je tam ten základ perfektní.
Land Rover Discovery II 2,5TD5, -Drobeček
Range Rover L322 3,0D Vouge

Uživatelský avatar
Neklan
Příspěvky: 2899
Registrován: 07 lis 2007 10:30
Bydliště: Praha

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#391 Příspěvek od Neklan » 03 bře 2011 16:35

To je zajímavá debata. Přiznám se, že do RAWu nefotím moc často, ale špatné zkušenosti s tím nemám. Také nemám moc zkušeností s kompakty, i když jeden doma máme a občas ho použiju. Možná bych se mohl něco přiučit - tak tedy Tomáši, co všechno obvykle s fotkou děláš v počítači, když ji máš v RAWu?

G11 od Canonu a jeho předchůdci byly vždycky považovány za špičku ve své třídě, takže se ani moc nedivím, že s ním jsou velmi dobré zkušenosti. Pořád si myslím, že základem dobré fotografie je schopnost představit si ji ještě před tím než vznikne a pak té představě podřídit výběr objektivu, pozici, odkud budu fotit, čas, clonu, filtry atd. U kompaktu především vidím problém v tom, že při pohledu na jeho display, který má místo hledáčku, nedokážu konfrontovat svou představu s virtuální realitou, kterou na tom display vidím (nebo často spíš nevidím). Konec konců i laciné zrcadlovky mají obraz v hledáčku jednak dost ořezaný, ale hlavně s nedostatečným zvětšením, nicméně pořád je to diametrálně lepší, než display kompaktu.
Jinak to sekání fotek je hrozná věc. Když se fotilo ještě na film, tak si člověk pořádně rozmyslel, jak má fotku udělat, aby za něco stála, protože pokud jsem si nechal vyvolat fotky 13x18cm a třetinu fotek z filmu bych měl vyhodit, protože byly nezajímavé nebo zkažené, tak to bylo docela dost peněz v čudu. Asi mi to zůstalo - v D90 mám dneska 8GB kartu a obvykle po týdnu focení nevyčerpám ani 5% kapacity. V D100 jsem si vystačil se dvěma kartami 512kB...
Pro zajímavost přidávám fotku pořízenou ještě D stovkou s rozlišením pouhých 6 mega (ono v rozlišení pro web, je to tedy úplně jedno) s použitím polarizeru Mooses (s oteplujícím účinkem) a šedým přechoďákem (byl hrozný opar).
Přílohy
Zak.JPG
(201.56 KiB) Staženo 411 x
Aktuálně: 1979 SIII 88" 2,25 l Petrol, 1983 two-door Range Rover V8 a 2021 Defender 110 SE D250; Dříve navíc: 1969 SIIa 88" 2,5 l Petrol, 2003 Discovery 2 TD5, 2005 Discovery 3 TDV6 S, 2011 Discovery 4 SDV6 SE, 2016 Discovery 4 SDV6 HSE

Uživatelský avatar
masar
Příspěvky: 2732
Registrován: 14 bře 2010 21:49
tel.: 773968639
auto: D2 Td5
Bydliště: Děčín

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#392 Příspěvek od masar » 03 bře 2011 17:20

Neklan píše:...co všechno obvykle s fotkou děláš v počítači, když ji máš v RAWu?
Vím, že dotaz byl sice na Tomáše, ale nedá mi když jsem si to zrovna včera přečetl a má to celkem hlavu i patu: viz. obrázek.
Neklan píše:...základem dobré fotografie je schopnost představit si ji ještě před tím než vznikne...
Třeba jsi to tak myslel, ale pokud ne.... tak můj názor je, že důležité je uvědomit si, co se mi na tom fotografovaném místě vlastně líbí a to vyfotit - což mi neustále dělá problém.
Neklan píše:...a šedým přechoďákem (byl hrozný opar).
Ten přechoďák tady byl nasprosto zbytečný a tu fotku naopak degraduje, přechoďák používám jen pokud je obloha výrazně světlejší než spodní část fotografie (což tady určitě není a ten opar odstraňuje spíš právě ten polarizák) a nebo u panorama kde nemůžu použít polarizák.
Přílohy
obrázek00002.jpg
(162.94 KiB) Staženo 406 x
Land Rover Discovery 2 Td5

Uživatelský avatar
Neklan
Příspěvky: 2899
Registrován: 07 lis 2007 10:30
Bydliště: Praha

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#393 Příspěvek od Neklan » 03 bře 2011 17:38

No ten přechoďák je tam opravdu moc agresivní, chtělo ho to povytáhnout výš, aby do obrázku zasahoval méně. Ale bez něho by to bylo zase šedivé.
Když jsme u úprav, tak jak odstranit digitální šum ve photoshopu?
Aktuálně: 1979 SIII 88" 2,25 l Petrol, 1983 two-door Range Rover V8 a 2021 Defender 110 SE D250; Dříve navíc: 1969 SIIa 88" 2,5 l Petrol, 2003 Discovery 2 TD5, 2005 Discovery 3 TDV6 S, 2011 Discovery 4 SDV6 SE, 2016 Discovery 4 SDV6 HSE

Uživatelský avatar
masar
Příspěvky: 2732
Registrován: 14 bře 2010 21:49
tel.: 773968639
auto: D2 Td5
Bydliště: Děčín

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#394 Příspěvek od masar » 03 bře 2011 18:00

Neklan píše:No ten přechoďák je tam opravdu moc agresivní, chtělo ho to povytáhnout výš, aby do obrázku zasahoval méně. Ale bez něho by to bylo zase šedivé.
Když jsme u úprav, tak jak odstranit digitální šum ve photoshopu?
Přílohy
PS.JPG
(123.17 KiB) Staženo 399 x
Land Rover Discovery 2 Td5

Uživatelský avatar
Neklan
Příspěvky: 2899
Registrován: 07 lis 2007 10:30
Bydliště: Praha

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#395 Příspěvek od Neklan » 03 bře 2011 18:01

Díky moc
Aktuálně: 1979 SIII 88" 2,25 l Petrol, 1983 two-door Range Rover V8 a 2021 Defender 110 SE D250; Dříve navíc: 1969 SIIa 88" 2,5 l Petrol, 2003 Discovery 2 TD5, 2005 Discovery 3 TDV6 S, 2011 Discovery 4 SDV6 SE, 2016 Discovery 4 SDV6 HSE

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#396 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 03 bře 2011 19:30

Ahoj,

můj naučený sled.

Ořez a srovnání. Úprava vinětace. Dovyvážení bílé, expozice, jas, celkově křivka, případně přechodovej filtr nebo štětec. Zřetelnost, živost, sytost. Případně doostření. Šum opravdu málokdy.

V podstatě jedu odzhora dolu (kromě vinětace, ta je dole...) podle nabídky lightroom. Samozřejmě většina fotek nevyžaduje skoro nic z toho. Většina krajin z RAW chce jen trochu živosti a sytosti, potom doostřit. POrtréty zas naopak trochu utlumit (pokud nejde o fotku, která je na ostrosti a kontrastu založená, např. tahle... http://tkala.rajce.idnes.cz/2011_02_Sul ... _-2488.jpg. Ale v podstatě přesně tohle dělá foťák sám, pokud jedeš do jpg a máš ho dobře nastavený. Jen to jede podle toho, jak on to spočítám ne podle toho jak to Ty vidíš. Pokud Tě to bude zajímat, vyber nějakou fotku třeba z Ománu a já ji vytáhnu původní v RAW, pak tak jak ji uložil foťák sám do jpg (fotím do obojeho najednou, ale jpg používám jen pro protní třídění a mazání) a potom vytáhnu z lightroomu co jsem s ní dělal.

Tom

Uživatelský avatar
Neklan
Příspěvky: 2899
Registrován: 07 lis 2007 10:30
Bydliště: Praha

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#397 Příspěvek od Neklan » 03 bře 2011 21:08

Děkuji oběma, z Ománu si nějakou fotku vyberu. V podstatě jsem zjistil, že postup mám stejný, pokud to fotka potřebuje. Každopádně ořez a případné srovnání dělám vždycky jako první - ono je to logické. Velmi často u toho zůstane, jak už jsem psal, počítače fakt nemusím - u focení mě obtěžují, v autech je nesnáším... :oops: :Ale fuuj:
Aktuálně: 1979 SIII 88" 2,25 l Petrol, 1983 two-door Range Rover V8 a 2021 Defender 110 SE D250; Dříve navíc: 1969 SIIa 88" 2,5 l Petrol, 2003 Discovery 2 TD5, 2005 Discovery 3 TDV6 S, 2011 Discovery 4 SDV6 SE, 2016 Discovery 4 SDV6 HSE

MadTom
Příspěvky: 15009
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#398 Příspěvek od MadTom » 03 bře 2011 21:39

Zajímavá debata, já fotím téměř výhradně do RAW a to od doby, co mě neomezuje velikost karty. Následě nemilosrdná selekce a na zbytku lehké úpravy co se týče vyvážení bílé, sytosti barev, občas projasnění tmavých částí a lehké přidání kontrastu. A pak do JPG. A tím většinou končím, jednak to další mi moc nejde, jednak na to nemám moc času ani chuť a hlavně není důvod. Na prohlédnutí na PC to stačí a pokud se bude tisknout, tak jenom malej výběr a s tím se dá pohrát.
Mě před 5ti lety k zrcadlovce dovedla rychlost foťáku - prostě se mi líbilo, že to fotí hned. Takže se mi nestávalo, že jsem to cvaknul pozdě, protože foťák byl pomalej. A druhá věc je velikost čipu a s tím související šum při vyšší citlivosti. Mám sice stativ a výkonnej blesk, ale né vždy se dá použít, takže nastavit vyšší citlivost a fotit. Na kompaktech to nešlo a co jsem zkoušel tak se to zas tak moc nezlepšilo. Ono lepší lehce zašumněná fotka, než žádná. K tomu si pomáhám sériovým focením a optickým stabilizátorem - prostě doufám, že se trefí aspoň jedna fotka do okamžiku, kdy se mi netřepou ruce.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Kubrtos
Příspěvky: 1397
Registrován: 14 zář 2010 20:50
tel.: +420604671119
auto: D3 trisko Disko
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#399 Příspěvek od Kubrtos » 04 bře 2011 09:53

Hmm, tak ten postup máme podobnej - Smazání balastu (hodně mázlý, černočerný, kompozičně špatný když je ještě jiná verze...), ořez a srovnání, případná úprava expozice, vyvážení bílé, kontrast, možná zvíraznit barvy a doostřit. Taky odshora dolů - prozměnu v Aparture.
Ještě, ohvězdičkovat, udělat smartfolder na 3 a víc hvězdiček (ty nejlepší) a tenhle výběr naprat na servery (http://gallery.me.com/kubrt001" onclick="window.open(this.href);return false; a xichtbook) Furt se snažím dokopat se dávat fotkám klíčový slova, ale nějak mi to nejde... :Ja blb:
Land Rover Discovery II 2,5TD5, -Drobeček
Range Rover L322 3,0D Vouge

Uživatelský avatar
fidzi
Příspěvky: 966
Registrován: 04 zář 2010 23:33
tel.: Xiaomi Mi2S
auto: Discovery I 300Tdi
Bydliště: Č.B./Písek/Lysice

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#400 Příspěvek od fidzi » 10 bře 2011 14:12

Obrázek


Obrázek
Každé skutečné dobrodružství začíná nárazem fantazie na skutečnost.

Land Rover Discovery I 300Tdi: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 30&t=23585

Odpovědět