F1 Nabíjení baterie

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fotosam
Příspěvky: 278
Registrován: 08 pro 2009 14:29
tel.: 603262798
auto: Freelander 1,8i
Bydliště: kousek od Kolína
Kontaktovat uživatele:

F1 Nabíjení baterie

#1 Příspěvek od fotosam » 15 lis 2011 12:14

Chlapi - možná hloupý dotaz, ale vzhledem k tomu, co jsem zde četl o odpojení a výměně baterie a složitostech s tím spojených, napadlo mě, co by se stalo kdybych připojil nabíječku na neodpojenou baterku (jak se ochladilo, tak s tím nějak těžko točí a při mých krátkých cestách se asi moc kvalitně nedobije . . .). Nabije se takhle? A nebude to něčemu vadit? Ještě jednou se omlouvám za naivní otázku, ale s elektrikou nejsem moc kamarád a nikde jsem nic kolem toho nenašel.

Díky za názory a nekamenujte mně, prosím.

Uživatelský avatar
Jarda D4
Příspěvky: 82
Registrován: 19 lis 2010 09:12
auto: Def 90 new
Bydliště: Odry
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#2 Příspěvek od Jarda D4 » 15 lis 2011 12:20

Dobíjím baterii Free I 1,8 bez odpojení z auta chytrou nabíječkou již několik zim (manželka jezdí málo na dobití za jízdy) a no problem! :P
Ex: FI, FII, D3, D4, D Sport............. http://www.mujsklad.cz

Uživatelský avatar
Allan
Příspěvky: 499
Registrován: 23 dub 2009 21:40
tel.: 731584386
auto: Freelander 1
Bydliště: Horní Moštěnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#3 Příspěvek od Allan » 15 lis 2011 12:36

.Za co se omlouváš :shock: nikdo z nás určitě není tak chytrý a ví vše .Já se taky teprve seznamuji s autem a co nevím se zeptám .Komu to nedělá problém tak rád poradí od toho si myslím ,že to fórum tady je ne .Jinak taky nabíjím ,aniž bych baterku vytahoval .Ale mám takovou tu malou udělanou nabíječku co udržuje baterii neustále nabitou.

Uživatelský avatar
fotosam
Příspěvky: 278
Registrován: 08 pro 2009 14:29
tel.: 603262798
auto: Freelander 1,8i
Bydliště: kousek od Kolína
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#4 Příspěvek od fotosam » 15 lis 2011 12:43

Vím, že tohle fórum je až unikátní svou úrovní, ochotou a pohodovou atmosférou. Taky jste to potvrdili - díky!!!

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Nabíjení baterie

#5 Příspěvek od MadTom » 15 lis 2011 16:20

Existují na to tako vé udržovací nabíječky - nedají sice dost proudu na nabití vybité baterky, ale stačí na dorovnání klidového odběru auta a samovybíjení baterky. U auta co má zásuvku zapalovače trvale pod napětí, to jde i tudy - nemusí se lézt k baterce.
Jinak obečně se dá použít nabíječka, co na výstu nepustí větší napětí než 14V (resp. 14,2V), což je nabíjecí napětí co dává alternátor a zároveň je to napětí, při kterém akumulátor nebude plynovat.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
fotosam
Příspěvky: 278
Registrován: 08 pro 2009 14:29
tel.: 603262798
auto: Freelander 1,8i
Bydliště: kousek od Kolína
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#6 Příspěvek od fotosam » 16 lis 2011 08:36

Tak to abych změřil, co dává ta má prastará ruská nabíječka. Pokud by to splňovala, tak se asi nemusí baterka ani odšpuntovávat, že?

Uživatelský avatar
Oldman
Příspěvky: 486
Registrován: 12 led 2008 17:12
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#7 Příspěvek od Oldman » 16 lis 2011 09:40

Vyndání baterie bych se nebál. I když jsem měl taky obavy, co to udělá. Nechal jsem auto odemčené, odpojil jsem ji, dal novou, a jediné, co se stalo, tak sjelo zadní okno. To jsem vytáhl klíčkem v zadních dveřích a spároval dálkové ovládání. Tuším, že stačí pětkrát zmáčknout v blízkosti auta. To bylo vše. Originální rádio nemám, tak to se nezablokovalo.

Uživatelský avatar
gambrinus
Příspěvky: 34
Registrován: 13 bře 2011 00:06
auto: Free Td4 MY04
Bydliště: NM, SK

Re: Nabíjení baterie

#8 Příspěvek od gambrinus » 17 lis 2011 09:42

Hej hej.. presne tak.. batt som mal vonku uz x krat. Vzdy len to zadne okno vytiahnes klucikom a par krat stlacis dialkove a to je vsetko. Hodiny sa mi vynulovali az ked bola batt viac nez 10min vytiahnuta. A autoradio sa tvari ok. Ale tiez nieje original. Akurat pesnicky nehrali od miesta kde skoncili, ale od zaciatku. :-)) Ale to su uz detaily. Jedine na co si treba ozaj dat pozor je neprehodit plus a minus na nabijacke. To by bol dost velky problem. I ked jeden clovek mi tvrdil ze nabijal mimo auta uplne vybitu baterku a mal prehodene plus a minus a vraj ju nabyl obratene. A potom ze ked ju pripojil do auta, vyslahli velke iskry a smrad. Som sice elektrikar, ale ozaj netusim ci sa da nabit vybita baterka aj na opacnu polaritu, i ked s mizernou kapacitou. Mozno i hej. Nepoznam nikoho kto by to skusal. Je to dost adrenalinove. :-)

Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 1793
Registrován: 16 kvě 2010 14:01
tel.: 736287666
auto: Free, Civic, Outback
Bydliště: Marjánky

Re: Nabíjení baterie

#9 Příspěvek od Tim » 14 led 2013 18:37

Zdravím.
Chlapi měl bych dotaz a možná dost přiblblej... Mám cca. 3 roky starou baterku VARTA BLUE DYNAMIC, tuším nějakých 55Ah a stačí, když to teď v těch mrazech nechám přes noc venku a ráno mi to sotva nastartuje, občas taky nenestartuje vůbec... Do práce jezdím asi 7 km, což je samozřejmě málo na dobití, ale nepomůže ani když jedu 70km, to je baterka stejně do 2 dnů slabá... Nevíte někdo, zda se tento typ baterky dolejvá??? Já jsa zvyklej na ty špunty jsem ji chtěl před nabitím odšpuntovat a dolejt a on tam je takovej modrej dekl a ten, zdá se mi, nijak neurvu. Mam víc zabrat, nebo tu baterku hodit do škarpy a koupit novou??? Díky za rady, Jirka.
EDIT: Tak koukám na účtenku, že ji mám teprva 2 roky :shock:
No, i'm not on fucking FACEBOOK!!!

Motivační motto pro dnešní den: Vykašli se na motivační motta. Nalej si dobrou whiskey a pust si pořádnej metal!!!

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Nabíjení baterie

#10 Příspěvek od Safraporte » 14 led 2013 19:03

Tim píše:Zdravím.
Chlapi měl bych dotaz a možná dost přiblblej... Mám cca. 3 roky starou baterku VARTA BLUE DYNAMIC, tuším nějakých 55Ah a stačí, když to teď v těch mrazech nechám přes noc venku a ráno mi to sotva nastartuje, občas taky nenestartuje vůbec... Do práce jezdím asi 7 km, což je samozřejmě málo na dobití, ale nepomůže ani když jedu 70km, to je baterka stejně do 2 dnů slabá... Nevíte někdo, zda se tento typ baterky dolejvá??? Já jsa zvyklej na ty špunty jsem ji chtěl před nabitím odšpuntovat a dolejt a on tam je takovej modrej dekl a ten, zdá se mi, nijak neurvu. Mam víc zabrat, nebo tu baterku hodit do škarpy a koupit novou??? Díky za rady, Jirka.
EDIT: Tak koukám na účtenku, že ji mám teprva 2 roky :shock:
http://autobaterie.heureka.cz/varta-blu ... kace/#text" onclick="window.open(this.href);return false;
Tam píšou
Další charakteristiky Bezúdržbová-ano = baterie nepotřebuje žádnou údržbu jako je dolévání destilované vody, kontrola ...

Uživatelský avatar
PetoKE
Příspěvky: 62
Registrován: 13 led 2012 21:12
tel.: 0908 972 125
auto: freelander

Re: Nabíjení baterie

#11 Příspěvek od PetoKE » 14 led 2013 20:07

Safraforte- v prvom rade si zmeraj,či ti alternator dobija dostatočne. Ak áno,baterka je v cudu.

Uživatelský avatar
PetoKE
Příspěvky: 62
Registrován: 13 led 2012 21:12
tel.: 0908 972 125
auto: freelander

Re: Nabíjení baterie

#12 Příspěvek od PetoKE » 14 led 2013 20:12

Fotosam- kľudne ju dobi na aute. Take 2-3 hodky nabijania ju nemusíš otvárať (pokiaľ sa vôbec dá) ale keď ju budeš chcieť nabijat dlhšie a nie je bezudrzbova,musíš ju vybrať a otvoriť. Dá sa otvoriť aj nabit aj priamo na aute,ale riskujes,že keď začnú vrieť články,tak ti to okolie batérie oprska kyselinou. Po opojení a zapojení späť,ti stiahne zadné okno,nič viac. Ja svoj dokonca ani nemusím kodovat ovladacom

Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 1793
Registrován: 16 kvě 2010 14:01
tel.: 736287666
auto: Free, Civic, Outback
Bydliště: Marjánky

Re: Nabíjení baterie

#13 Příspěvek od Tim » 15 led 2013 07:15

No ja prave do druhyho auta kupoval Bannerku, tam taky psali, ze je bezudrzbova, ale ty spunty ma, tak mne to zmatlo... No a jestli dava dost altik zjistim i tak, ze ujedu tak 50km a pak si zmerim napeti na baterce ne? Nebo?
No, i'm not on fucking FACEBOOK!!!

Motivační motto pro dnešní den: Vykašli se na motivační motta. Nalej si dobrou whiskey a pust si pořádnej metal!!!

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Nabíjení baterie

#14 Příspěvek od MadTom » 15 led 2013 07:36

Jestli dává dost alternátor zjistíš, když auto nastartuješ a budeš měřit napětí NA BATERCE. Mělo by být cca 14V (13,8-14,2V) a to i když budou zapnutá světla a puštěné další spotřebiče. A chce to zkontrolovat i při průzných ptáčkách motoru. Viděl jsem už alternátor, kterýmu při vyšších otáčkách nekontaktovaly uhlíky a nedával potom dost.
Měřit na baterce proto, aby jsi vyloučíl špatné kontakty někde po cestě.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
fotosam
Příspěvky: 278
Registrován: 08 pro 2009 14:29
tel.: 603262798
auto: Freelander 1,8i
Bydliště: kousek od Kolína
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#15 Příspěvek od fotosam » 15 led 2013 08:24

PetoKE píše:Fotosam- kľudne ju dobi na aute. Take 2-3 hodky nabijania ju nemusíš otvárať (pokiaľ sa vôbec dá) ale keď ju budeš chcieť nabijat dlhšie a nie je bezudrzbova,musíš ju vybrať a otvoriť. Dá sa otvoriť aj nabit aj priamo na aute,ale riskujes,že keď začnú vrieť články,tak ti to okolie batérie oprska kyselinou. Po opojení a zapojení späť,ti stiahne zadné okno,nič viac. Ja svoj dokonca ani nemusím kodovat ovladacom
Už je to odzkoušené - když na podzim v chladnějším počasí začíná být při prvním studeném startu znát, že s tím baterka točí nějak více ztěžka, připojím nabíječku na autě, špunty povolím a nechám přes noc - a je to! Vydrží zase až do jara točit tak, jak má :wink: .

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Nabíjení baterie

#16 Příspěvek od Krasty » 15 led 2013 10:13

Vse zalezi na kapacite - stavu - baterie (jestli uz treba nejakej clanek neni v prd...), na tom, zda se stihne baterie dobit (ujete vzdalenosti mezi startovanim), a samozrejme vse za predpokladu, ze alternator je ok a nejsou zadne uniky, kdyz je auto "OFF".
Ono se taky muze stat, ze baterii dobijete a ona je za par nastartovani v haji, to je pak na koupi nove, ale to je asi uz znama rada. Ale je dobre ji premerit nez hned kupovat novou, jestli to je skutecne baterii (alternator, elekt.uniky,...)
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 1793
Registrován: 16 kvě 2010 14:01
tel.: 736287666
auto: Free, Civic, Outback
Bydliště: Marjánky

Re: Nabíjení baterie

#17 Příspěvek od Tim » 15 led 2013 16:52

Tak jsem vyndal baterku z auta, změřil jí a má 12,1V. Tak ji teď nechám nějakou chvíli na mraze a uvidíme...
No, i'm not on fucking FACEBOOK!!!

Motivační motto pro dnešní den: Vykašli se na motivační motta. Nalej si dobrou whiskey a pust si pořádnej metal!!!

milmil
Příspěvky: 29
Registrován: 28 čer 2009 21:42

Re: Nabíjení baterie

#18 Příspěvek od milmil » 15 led 2013 17:22

Pokud ma spunty (napr integrovane vramci jednoho vicka) tak jeste pred vyhozenim bych doporucil je odspuntovat i za cenum nasili a dolejt vodu.
Prinejmensim tim nic neztratis. Ja uz tak jednu baterku zachranil (lehce prodlouzil zivotnost).
Bezudrzbova nezmanena ze nepynuje (to by musely byt jine nabijeci napeti a proudy). Jen tam tusim nejakym ventylem udrzujou mirny pretlak aby se to neodparovalo a aby to plynovalo o neco mene.

Milan

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Nabíjení baterie

#19 Příspěvek od MadTom » 15 led 2013 18:24

Ono to spíš znamená, že je těsná a pokud se používá jak má, tak neplynuje, respektive jenom hodně málo a udrží to v sobě - kombinuje. Pokud se ale plynovací napětí přešvihne, tak plynovat samozřejmě začne, přetlak co je v ní normálně naroste a aby nepraskla, tak je tam buďto ventilek, nebo membrána, která praskne, a baterie začne normálně vysychat. A jde do kytek.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
ducek
Příspěvky: 114
Registrován: 22 úno 2010 19:59
tel.: 728899221
auto: freelander 1.8+LPG
Bydliště: Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení baterie

#20 Příspěvek od ducek » 15 led 2013 20:59

já už jsem baterku vyndaval z auta asi 2x a vše bez problémů a jinak mám baterku 55ah a v zimě startuje v pohodě.

Odpovědět