Světla mi vypínají rádio

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 30
Registrován: 16 pro 2017 08:32
auto: freelander 1
Bydliště: Karvinsko

Světla mi vypínají rádio

#1 Příspěvek od Kremik » 22 čer 2018 21:29

Začalo to pozvolna. Občas mi zablblo rádio, stichlo, nebo začalo samo ladit, atd. Myslel jsem, že je to jen někde špatný kontakt, nápravu odložil "na někdy". Postupně se to zhoršovalo, až to uzrálo k řešení. Když otočím klíčkem, rádio se normálně zapne a hraje. Když zapnu světla, stačí obrysovky, na rádiu se viditelně sníží jas displeje, a začne ladit, do nekonečna, nic nenaladí. Tento stav trvá, dokud světla nevypnu. Pak rádio funguje normálně dál. Je to origo LR, zřejmě původní.
Myslel jsem, že je někde blbá zem - není.
Rádio je připojeno pěti vodiči (nepočítám repra).
Jeden vodič kostra.
Druhý trvalý +
Třetí + ze spínačky.
Na dalším posílá + zřejmě rádio když je zapnuté. Nevím, jestli ho auto k něčemu používá.
A konečně pátý vodič, ten zajímavý:
Když nesvítím, napětí na něm není a rádio normálně funguje. Stačí však když zapnu obrysovky, na vodiči se objeví +12V a rádio na to zareaguje tak, že mu pohasne displej a začne donekonečna ladit. Přitom napětí na ostatních vodičích jsou v pořádku, nikde žádný úbytek napětí není, rádio dostává plných 12V, když jede motor tak ještě víc.
Neví někdo, co je ten pátý vodič zač?
Možná by stačilo ho prostě odpojit, ale evidentně tam k něčemu je, a navíc i s ním to dříve fungovalo, tak tohle řešení nechci použít.
Pro úplnost ještě uvádím, že rádio se vypne i při startování a po chvíli opět naběhne. To je samozřejmě v pořádku a nemá to nic společného s tím neznámým vodičem. Ten při startu nijak nereaguje, vypínání rádia při startu zajišťuje vodič ze spínačky.

Uživatelský avatar
pojir
Příspěvky: 2547
Registrován: 20 zář 2013 12:29
tel.: 602727915
auto: D2
Bydliště: u Blanska
Kontaktovat uživatele:

Re: Světla mi vypínají rádio

#2 Příspěvek od pojir » 22 čer 2018 21:37

Ctvrty je napajeni pro elektricky vysouvaci antenu - pokud takovou nemas, tak se na nic nepouziva. Paty je signal zapnutych svetel, aby radio neoslnovalo v noci. Podle popisu se na obou objevuje napeti prave tehdy, kdy ma.
Jakkoliv vysoko vyskocis, nikdy nepreskocis svoji prdel.

Kremik
Příspěvky: 30
Registrován: 16 pro 2017 08:32
auto: freelander 1
Bydliště: Karvinsko

Re: Světla mi vypínají rádio

#3 Příspěvek od Kremik » 23 čer 2018 12:24

Takže mám vadné rádio... To je ale zajímavá vada.
Děkuju, s tím už si poradím.

Odpovědět