Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Odpovědět
Zpráva
Autor
RobertPlant
Příspěvky: 23
Registrován: 12 úno 2012 22:36

Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#1 Příspěvek od RobertPlant » 07 lis 2016 11:17

Ahoj,

mám FR 2 ze začátku výroby (2007). S autem není žádný problém a teď jsem se přehoupl přes 100000 km nájezdu. Původní majitel neměnil olej v automatu, já za posledních pět let taky ne. Auto jezdí hlavně dálky, automat nádherně řadí. Chtěl jsem preventivně vyměnit olej v automatu, protože se to prostě má dělat po cca 50000 km (aspoň tak jsem to měl u mercedesa). Můj servisák to ale nechce udělat, protože se bojí, že pak to začne zlobit a bude to na něj. Jaký na to máte názor? Měníte? Měnili byste? Případně máte kontakt na odborníky v okolí Prahy?

Uživatelský avatar
Trewor - ségra
Příspěvky: 251
Registrován: 10 úno 2013 11:45
auto: D2
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#2 Příspěvek od Trewor - ségra » 07 lis 2016 16:14

Životnost převodovky výrazně závisí na stavu a množství oleje, takže rozhodně vyměnit.

Hlavní je ho vyměnit všechen a né jak to dělaj některý servisy, že ho jen vypustí či ještě hůř odsajou z převodovky a dolejou :finger Tím se smíchá novej se starým v chladiči, filtru kterej taky né všichni mění, trubkách a hadicích.
Nevim jakej je postup u FR2, ale výměna 100% je +/- takhle:
Vypustit zahřátej olej z převodovky, odpojit vratku z chladiče a do ní nalít trochu(podle délky potrubí) novýho aby vytlačil starej do vany, vyměnit filtr, dolít převodovku a s běžícím motorem pokračovat v dolívání dokud z chladiče neteče úplně čistej olej. V tu chvíli přestat dolejvat a na pár sekund zařadit všechny polohy. Stát při tom na brzdě!!
Pokud se hladina kontroluje měrkou, spojit hadice a dolít co je potřeba. Pokud měrka není, spojit okruh a lejt dokud neteče dolévacím otvorem ven. Obojí s běžícím motorem, zahřátým olejem, po zařazení všech poloh a autem rovně. Pokud je chladič oleje součástí vodního, stačí ohřátí na volnoběh. Pokud je separé, chce ho to projet.
Je to sice práce pro dva a spotřebuje se něco oleje navrch ale neni to nic složitýho. Občas je třeba nahradit ztvrdlou hadici a na vypouštění a nalívání mít ideálně průhledný hadičky a pasující trychtýř.

Uživatelský avatar
Pivec
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2011 17:04
auto: Freelander 1+2
Bydliště: Opava

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#3 Příspěvek od Pivec » 08 lis 2016 19:55

Ahoj, já jsem měnil hned jak jsem auto koupil všechny náplně včetně oleje v automatu. Vzalo si to asi 8 litru oleje. A žádný problém jsem do teď neměl. Nicméně teď uvažují že to udělám znovu ( najel jsem cca 30 000 km) ale tentokrat i s filtrem. V LR servise mi bylo řečeno že tam žádný filtr není :shake ale nějak mi to pořad vrtalo hlavou až jsem si jednou přečetl článek o automatických převodovkách a stáhnul si nákres převodovky a tam filtr je. Bohužel je filtr uvnitř převodovky což velmi komplikuje jeho výměnu. Navíc ho nelze objednat jako náhradní díl LR. Takže teď hledám někoho kdo děla a rozumí automatickým převodovkám.
1+2=Free

Uživatelský avatar
popeye
Příspěvky: 138
Registrován: 15 srp 2010 10:09
auto: freelander 2

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#4 Příspěvek od popeye » 08 lis 2016 20:07

Na youtube je video ako sa to robi https://m.youtube.com/watch?v=jQ4spE1o3cI

Je po rusky ale hádam ste ešte nezabudli po rusky.je tam veľa videi len treba hľadať.

Uživatelský avatar
Pivec
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2011 17:04
auto: Freelander 1+2
Bydliště: Opava

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#5 Příspěvek od Pivec » 08 lis 2016 20:31

No nevím, :( rusky neumím ani slovo, ale přijde mi že Sergej s Voloďou jen vyměnili olej 1 k 1. Ale mi několik lidi včetně LR servisu tvrdilo že se tam nalije nový olej kterým se to "propláchne" vypustí se a dá se tam druhá dávka a ta už tam zůstává. Proto je na to zapotřebí cca 8-10 litrů oleje (2 náplně ). A filtr tam taky nemění. Je ale možné že to tam píšou a já si to jen neumím přečíst.
1+2=Free

RobertPlant
Příspěvky: 23
Registrován: 12 úno 2012 22:36

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#6 Příspěvek od RobertPlant » 10 lis 2016 12:03

Supr, tak víme, že to cenu má a jak na to :)


Ale nemáte někdo dobrou zkušenost se servisama na automaty? Nebo snad přímo autorizák? Podle toho, co tu píšete, můžu narazit na servis, který to provede neodborně, a proto paradoxně tomu ublíží víc, než kdybych to nechal žít dál svým životem.

Uživatelský avatar
Trewor - ségra
Příspěvky: 251
Registrován: 10 úno 2013 11:45
auto: D2
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#7 Příspěvek od Trewor - ségra » 11 lis 2016 11:46

Rychlý pohledání mi dalo několik odpovědí který si dost protiřečí.
Převodovka by to měla být Aisin TF80
U který wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC) uvádí že se olej nemění vůbec :roll:
Manuál k FR2 že prej po 10 letech...kiláky jsem nenašel.
A v tom videu pokud jsem to pochopil byl údaj od Aisinu že každý 2 roky nebo 20 000 mil (32 000 km). To by mohlo sedět na výměnu 1/2 náplně viz video.

Na videu je výměna oleje udělaná špatně. Vyměnili olej jen v převodovce (4,5 litru) a ten se smíchá s několika litry starýho v měniči, chladiči, hadicích a kanálcích. Že dolejvaj jen tolik co vypustili je taky mazárna.
Servisy co tvrdí, že dvě náplně automatu jsou 8-10 litrů to dělaj evidentně stejně jak ti Rusáci. Tím že olej vymění dvakrát, nevymění všechen, ale 2x smíchaj starej s novým.
Zákazník tedy zaplatí množství oleje jako při kompletní výměně, ale bude mít v převodovce klidně 1/4 starýho.

Uživatelský avatar
Pivec
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2011 17:04
auto: Freelander 1+2
Bydliště: Opava

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#8 Příspěvek od Pivec » 11 lis 2016 15:27

Já jsem si to nechal měnit přímo v LR tak jsem spoléhal na to že snad ví co a jak mají dělat. Pořad mi ale vrtá hlavou co ten filtr rád bych ho nechal vyměnit ale mám trochu strach aby to nebylo pro tu převodovku když ji rozeberou konečná. http://suvik.cz/clanky/prevodovky-aisin.html
1+2=Free

subo
Příspěvky: 30
Registrován: 24 zář 2012 09:10
auto: s3 88
Bydliště: Svinov

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#9 Příspěvek od subo » 08 pro 2016 08:09

pokud vím tak u geartronicu u volva (taky aisin) se mění olej tak, že se vyplachuje. Z almary se nechá vytéct co to dá, někdy je třeba k výtoku několik sec chodu. kolik vyteče (měří se, přesně), tolik se doleje. Tohle několikrát, až je barva výtoku blízká vstupu. Spotřeba procedury 14 až 20 litrů toho správného oleje (aftermarket Mobil cca 215kc/l).

Předpis na LR2 je 10 let nebo 240 km, co nastane dříve. Tak jsem to vyčetl na tabuli LR servisu a je to i v servisce MY2008.
s3

nrmax
Příspěvky: 1
Registrován: 12 led 2017 13:51
auto: land rover freelande

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#10 Příspěvek od nrmax » 24 dub 2017 17:58

mám taký problém po výmene oleja v v automatickej prevodovke nejde spiatočka, pri zaradeni slabo cukne ale ďalej nič vie niekto poradiť ?

Uživatelský avatar
pojir
Příspěvky: 2550
Registrován: 20 zář 2013 12:29
tel.: 602727915
auto: D2
Bydliště: u Blanska
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#11 Příspěvek od pojir » 24 dub 2017 19:53

Protoze mi vcera prestala fungovat zpatecka u docela jineho automatu na D2, tak jsem hledal a cetl vsechno mozne. No a podle toho, co jsem cetl o freelanderu, to bude problem, ktery je zminovan tady:
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 77#p299177
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 14#p296414
Jakkoliv vysoko vyskocis, nikdy nepreskocis svoji prdel.

Uživatelský avatar
petr pp
Příspěvky: 1328
Registrován: 19 zář 2013 16:06
tel.: 0903790668
auto: def 90
Bydliště: Moravske Lieskove

Re: Výměna oleje v automat. převodovce - Free 2

#12 Příspěvek od petr pp » 24 dub 2017 21:01

Ja menim olej automatickou plnickou a vsetko :yes

Odpovědět