Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

Discovery I, II, III

Moderátor: Miky_CZ

Zpráva
Autor
Zbyněk Nyč

Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#1 Příspěvek od Zbyněk Nyč » 19 bře 2009 14:12

Ahoj začala mi stříkat voda z chladiče oleje, po sundání krytu nad turbem jsem zjistil, že je prasklá ucpávka a úplně chybí hadice, která přivádí vodu zpět do vodního chladiče. Má někdo stejně zapojený chladící systém? Potřebuju vědět, jestli to tak má být... :?:
Naposledy upravil(a) Zbyněk Nyč dne 20 bře 2009 19:33, celkem upraveno 2 x.

Zbyněk Nyč

Re: Chladící systém TD5 dík za cené rady

#2 Příspěvek od Zbyněk Nyč » 20 bře 2009 06:06

Zbyněk Nyč píše:Ahoj začala mi stříkat voda z chladiče oleje, po sundání krytu nad turbem jsem zjistil, že je prasklá ucpávka a úplně chybí hadice, která přivádí vodu zpět do vodního chladiče. Má někdo stejně zapojený chladící systém? Potřebuju vědět, jestli to tak má být... :?:
Přílohy
Zapojení v mém autě. Něco je špatně?
Zapojení v mém autě. Něco je špatně?
vodní topení (3).jpg (66.22 KiB) Zobrazeno 11010 x
Zapojení ve většině TD5.
Zapojení ve většině TD5.
vodní topení.jpg (109.73 KiB) Zobrazeno 11009 x

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#3 Příspěvek od Acon » 04 srp 2009 22:40

nechcem otvárať new tému tak skúsim tu. Po dlhšej jazde vyššou rýchlosťou po dialnici, alebo do kopcov, prípadne v teréne mi po vypnutí motora dlho ide ventilátor. Nestopoval som, no pri zastávke na čerpačke pri dialnici som venčil psa, manželka si odskočila na wc a ešte niečo kúpila a ventilátor sa nevypol. Naštartoval som a pokračoval. Po príjazde na chalupu som stratil trpezlivosť a vybral relátko no po asi minúte som počul cvaknutie, tak som ho dal späť a už sa nezapol. Odhadujem, že to trvá aj 10min. Teplota počas jazdy OK. Teraz som v rámci dovolenky jazdil len tak po SK a pri jednom asi 2km dosť prudkom stúpaní mi teplota stúpla medzi 1/2 a červené pole, motor prešiel do núdzového režimu, no stúpanie práve končilo a rovnako prudkým asi 1km klesaním som pokračoval. Teplota klesla na 1/4 aj menej. Neskôr som postál a zistil som, že chladiaci systém je zavzdušnený. Odvzdušnil som a pokračoval. Takto sa to opakovalo viac krát. Že je to zavzdušnené sa to prejavovalo buď klesnutím teploty, alebo zvýšenou teplotou vzduchu zo stredných vetrákov na palubovke. Pri zap. klíme samozrejme nie. Kvapalina neuniká, ani v nej nie je žiadna prímes ako je olej a pod. Skrátka len postojím, uvolním odvzdušňovacú skrutku a idem ďalej. Neskôr som dolial vodu doplna (keďže na nádržke nie sú rysky min-max) a vydržalo to dlhšie, no aj tak sa to časom zavzdušnilo. Voda klesla na pôvodnú úroveň (tesne nad miestom, kde je nádržka po obvode zvarená/zlepená) a tak sa aj drží. Takto som postupne zistil, že ventilátor sa neskoro vypína práve, keď je to zavzdušnené.
Stretol sa s tým niekto? V čom môže byť zádrhel?
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#4 Příspěvek od PavelU » 06 srp 2009 00:03

S tou teplotou se mi to nezdá, ten ventilátor by se měl zapínat jenom jako pomocný, když nestíhá ten s viskózou a přehřívá se motor. Já si ani nepamatuji kdy se mi naposled zapnul, ani v létě v terénu a ručička teploměru se mi ani nehne, kopec nekopec.
Nádržka na chladící kapalinu má max na tom sváru.
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#5 Příspěvek od PavelU » 06 srp 2009 18:13

Nedá mi to a ještě se vrátím k tomu co jsi napsal, jak poznáš, že máš ten systém zavzdušněný a kterou "odvzdušňovacú skrutku" povoluješ, kde se nachází :?: Netlakuje ti ten motor, nemáš tvrdé hadice :?:
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

Uživatelský avatar
Richard B
Příspěvky: 68
Registrován: 10 říj 2008 19:35
Bydliště: Slovensko/ Stupava

Re: Chladící systém TD5 dík za cené rady

#6 Příspěvek od Richard B » 06 srp 2009 18:21

Zbyněk Nyč píše:
Zbyněk Nyč píše:Ahoj začala mi stříkat voda z chladiče oleje, po sundání krytu nad turbem jsem zjistil, že je prasklá ucpávka a úplně chybí hadice, která přivádí vodu zpět do vodního chladiče. Má někdo stejně zapojený chladící systém? Potřebuju vědět, jestli to tak má být... :?:
Podobný problém som mal aj ja, a bolo to tesnenie pod hlavou. Po výmene úplne bez problémov.
LAND ROVER DISCOVERY ESQUIRE 300TDI automat

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#7 Příspěvek od Acon » 06 srp 2009 19:23

PavelU píše:Nedá mi to a ještě se vrátím k tomu co jsi napsal, jak poznáš, že máš ten systém zavzdušněný a kterou "odvzdušňovacú skrutku" povoluješ, kde se nachází :?: Netlakuje ti ten motor, nemáš tvrdé hadice :?:
Ak doplním vodu nad zvar, neskôr mi klesne späť a na tom zvare sa drží.
Že je to zavzdušnené poznám podľa toho, že sú akoby nafúknuté hadice, teda iba tá vrchná hrubá, ktorá ide z motora do chladiča. Tá hadica je zároveň v najvyššom bode prerušená a je do nej vložený kovový medzikus a na ňom je malá skrutka s dierkou slúžiaca na odvzdušnenie. Keď ju povolím nejaký čas z nej ide vzduch, keď sa tlak stratí, povolím zátku na nádržke a voda dotečie do hadice. Ak neodvzdušním a jednoducho povolím vrchnák na nádržke, hladina v nej stúpne do plna a vytláča vodu cez prepad.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#8 Příspěvek od PavelU » 06 srp 2009 19:29

Nechci tě strašit, ale to vypadá jako při nejmenším ruplé těsnění pod hlavou... :idea:
Keď ju povolím nejaký čas z nej ide vzduch, keď sa tlak stratí, povolím zátku na nádržke a voda dotečie do hadice.
...voda doteče do hadice a do nádržky musíš dolít vodu :?: Strácí se ti voda :?:
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#9 Příspěvek od Acon » 06 srp 2009 20:48

PavelU píše:Nechci tě strašit, ale to vypadá jako při nejmenším ruplé těsnění pod hlavou... :idea:
Keď ju povolím nejaký čas z nej ide vzduch, keď sa tlak stratí, povolím zátku na nádržke a voda dotečie do hadice.
...voda doteče do hadice a do nádržky musíš dolít vodu :?: Strácí se ti voda :?:
Nestratí. Pri zavzdušnení stúpne hladina v nádržke a klesne len po zvar. No samozrejme pripúšťam to tesnenie pod hlavou, len som očakával znečistenie vody v systéme. No je pravda, že motory E3 už sadze neprodukujú a tak to znečistenie nemusí byť vôbec viditeľné.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#10 Příspěvek od PavelU » 06 srp 2009 20:55

A ta hladina vody na tom sváru se ti drží už dlouho, nebo kdy jsi naposled dolíval vodu :?: Jestli je něco špatně se dá zjistit v servisu, existuje něco jako analizátor chladící kapaliny ve výfukových plynech :idea:
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

Uživatelský avatar
Honza_offroad
Příspěvky: 613
Registrován: 15 zář 2008 12:16
tel.: 724 007 163
auto: D2,D3,Def portal
Bydliště: Pragl
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#11 Příspěvek od Honza_offroad » 06 srp 2009 21:19

Acon píše:nechcem otvárať new tému tak skúsim tu. Po dlhšej jazde vyššou rýchlosťou po dialnici, alebo do kopcov, prípadne v teréne mi po vypnutí motora dlho ide ventilátor. Nestopoval som, no pri zastávke na čerpačke pri dialnici som venčil psa, manželka si odskočila na wc a ešte niečo kúpila a ventilátor sa nevypol. Naštartoval som a pokračoval. Po príjazde na chalupu som stratil trpezlivosť a vybral relátko no po asi minúte som počul cvaknutie, tak som ho dal späť a už sa nezapol. Odhadujem, že to trvá aj 10min. Teplota počas jazdy OK. Teraz som v rámci dovolenky jazdil len tak po SK a pri jednom asi 2km dosť prudkom stúpaní mi teplota stúpla medzi 1/2 a červené pole, motor prešiel do núdzového režimu, no stúpanie práve končilo a rovnako prudkým asi 1km klesaním som pokračoval. Teplota klesla na 1/4 aj menej. Neskôr som postál a zistil som, že chladiaci systém je zavzdušnený. Odvzdušnil som a pokračoval. Takto sa to opakovalo viac krát. Že je to zavzdušnené sa to prejavovalo buď klesnutím teploty, alebo zvýšenou teplotou vzduchu zo stredných vetrákov na palubovke. Pri zap. klíme samozrejme nie. Kvapalina neuniká, ani v nej nie je žiadna prímes ako je olej a pod. Skrátka len postojím, uvolním odvzdušňovacú skrutku a idem ďalej. Neskôr som dolial vodu doplna (keďže na nádržke nie sú rysky min-max) a vydržalo to dlhšie, no aj tak sa to časom zavzdušnilo. Voda klesla na pôvodnú úroveň (tesne nad miestom, kde je nádržka po obvode zvarená/zlepená) a tak sa aj drží. Takto som postupne zistil, že ventilátor sa neskoro vypína práve, keď je to zavzdušnené.
Stretol sa s tým niekto? V čom môže byť zádrhel?
Pokud se ten motor prehreje, tak pak zustane chyba v ridici jednotce a ventilator zustava bezet. Minuly tyden u mne byl Lubos M. a presne tohle jsme resily, po odmazani chyby vse OK. Tak bych zkusil tohle.

H.
Prodej doplňků pro 4x4, profi Diagnostika LR, individuální úpravy výkonu, immo, omezovačů, EGR a pod...
www.toomich.cz www.adventure-land.cz

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#12 Příspěvek od Acon » 06 srp 2009 21:34

PavelU píše:A ta hladina vody na tom sváru se ti drží už dlouho, nebo kdy jsi naposled dolíval vodu :?: Jestli je něco špatně se dá zjistit v servisu, existuje něco jako analizátor chladící kapaliny ve výfukových plynech :idea:
Najazdil som cez víkend cca 900km a dolieval som len raz a to do plna, lebo už som nevedel, čo mám robiť. Po každom dlhšom stúpaní ( a na SK ich máme...) som postál a odvzdušňoval. Vodu som nedolieval, resp dolieval asi deci po 500km lebo pri každom odvzdušňovaní som trochu vypustil.

Skúsim diagnostiku ako radil Honza-off ale zavzdušňovanie to zrejme nevyrieši. Aj dnes som prišiel domov z Prievidze čo je absolútne nenáročná asi 100km trasa bez akéhokoľvek stúpania a po príchode domov sa ventilátor vypol až po odvzdušnení a opätovnom naštartovaní na asi 5s.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#13 Příspěvek od Acon » 11 srp 2009 10:44

Otázka:
Je nutné pri výmene tesnenia pod hlavou aj brúsenie hlavy?
Je nutná výmena celej sady tesnení (výfuk, sanie,vstrekovače..) aj skrutiek?
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
PavelU
Příspěvky: 5182
Registrován: 01 úno 2009 17:54
tel.: +420 603716996
auto: Land Rover
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#14 Příspěvek od PavelU » 11 srp 2009 11:09

Záleží na tom jak moc se ti to zahřálo, ale podle toho co jsi psal bych tipoval, že dost. Takže tě broušení asi nemine, zkontroloval bych i blok.

Výměna všech těsnění je samozdřejmostí. :idea:
LAND ROVER náhradní díly, doplňky a offroad příslušenství. Distributor dílů ALLMAKES, TERRAFIRMA, BRITPART, BEARMACH, ALLISPORT
Kontakt: E-SHOP http://www.litep4x4.cz ** E-MAIL info@litep4x4.cz ** MOBIL (+420) 603716996 ** FACEBOOK - facebook.com/litep4x4

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#15 Příspěvek od Acon » 22 srp 2009 19:04

Akým momentom mám doťiahnuť hlavu? Je a po akej dobe potrebná kontrola dotiahnutia?
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
Forsttimber
Příspěvky: 1126
Registrován: 16 pro 2008 12:47
tel.: 0903147342
auto: Def 90 a ex D1 ,110
Bydliště: Mošovce okr. TR

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#16 Příspěvek od Forsttimber » 23 srp 2009 16:53

na tu hlavu si daj pozor lebo ja som ju asi pretiahol :Ja blb: zatial nevytlacilo tesnenie tak asi bude ok.

vsetky hodnoty najden na RAVE http://green-oval.com/joomla/index.php? ... &Itemid=29

PUSTAJ TO CEZ DAEMON
Real Land Rover is built, not bought

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#17 Příspěvek od Acon » 24 srp 2009 09:25

DAEMON nemám a už sa mi ani nezmestí na disk. A celý ten súbor sa sťahuje vyše 2h a tiež sa mi na disk už nezmestí. Takže mám ďalší problém a to s PC ale to už nebudem riešiť tu :wink: Vie niekto aké sú tie momenty pre hlavu TD5? Ď.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#18 Příspěvek od Acon » 25 srp 2009 20:56

Tak hlava je Ok, brúsiť netreba. No už mi tečie do topánok a nedostal som skrutky do hlavy. Som v štádiu, že zajtra večer musím na tom aute odísť. Myslíte, že môžem očakávať problém, ak som sa rozhodol použiť pôvodné?

A mám navyše jedno tesnenie do TD5. Je pod kryt ventilov, menil som ho pred pár týždňami a teraz som ho kúpil v celej sade. Za 50% + poštovné je Vaše. Akurát sa už nepamätám, koľko stálo to nové :roll: + k nemu môžem pribaliť to pôvodné, myslím, že mu nič nie je.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Uživatelský avatar
Forsttimber
Příspěvky: 1126
Registrován: 16 pro 2008 12:47
tel.: 0903147342
auto: Def 90 a ex D1 ,110
Bydliště: Mošovce okr. TR

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#19 Příspěvek od Forsttimber » 25 srp 2009 21:01

ja som tam povodne dal a pokial viem tak sa sruby standardne nemenia. (pokial sa nemylim)
Real Land Rover is built, not bought

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 4972
Registrován: 07 úno 2009 20:29
tel.: 00421910600711
auto: DII TD5 1999
Bydliště: Nitra SK

Re: Chladící systém TD5 - POMÓÓC!!!!!

#20 Příspěvek od Acon » 26 srp 2009 12:43

už som počul, že vymeniť treba aj skrutky a počul som, že na 200ku a 300ku boli na 3 použitia. No netuším do akej miery je to hovadina. Som v situácii, kedy mi aj tak nič iné nezostalo len dať tam pôvodné, tak sa budem, čo by ateista, modliť aby to bolo OK.
Po 2 Discovery2 Discovery4 2009, 2,7TDV6, ARB, navijak, ochrana podvozku, ochrana zadného diferáku, 2 uzávierky, strešný nosič, led rampa, pracovné svetlá, X-Lifter... pravidelne dôkladne servisovaná, jazdíme každoročne Balkán a nechcem tam mať problém.

Odpovědět