Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

Discovery I, II, III

Moderátor: Miky_CZ

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petr_p
Příspěvky: 186
Registrován: 31 črc 2008 11:13
auto: D3 TDV6 HSE Manual
Bydliště: Hranice

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#41 Příspěvek od petr_p » 07 úno 2013 17:50

Zdravim,

meni se prosim u D3 olej v manualni prevodovce, jestli ano - v kolika km, jake mnozstvi a jake oznaceni.
Diky moc
D3 TDV6 HSE Manual

Uživatelský avatar
evo828
Příspěvky: 364
Registrován: 02 úno 2009 14:11
tel.: ifoon
auto: mam
Bydliště: Bratislava

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#42 Příspěvek od evo828 » 08 úno 2013 17:35

Manualna prevodovka 150tis mil alebo 10 rokov. Neublizis jej ked to urobis omnoho skor

Specifikacia: 1.6 litra Castrol BOT338
http://www.disco3.co.uk/gallery/albums/ ... 20Oils.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Postup: http://www.disco3.co.uk/forum/topic64267.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Diagnostika na LR: diagnostika, aktivacie pridavnych funkcii, upravy konfiguracie auta
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... =12&t=8896

Uživatelský avatar
petr_p
Příspěvky: 186
Registrován: 31 črc 2008 11:13
auto: D3 TDV6 HSE Manual
Bydliště: Hranice

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#43 Příspěvek od petr_p » 09 úno 2013 19:44

Evo828,
diky moc za info, a navod na vymenu oleje :yes

Mam 90 tis. km a vzpominam si, ze J. Pesl doporucoval vsechny naplne udelat kolem tech 90 tis. , tak myslim, ze to i udelam.
D3 TDV6 HSE Manual

jezbera ivan
Příspěvky: 1054
Registrován: 16 led 2007 20:10
tel.: +421 917 189 010
auto: D3 2007 + D4 2012
Bydliště: SK - Zálesie

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#44 Příspěvek od jezbera ivan » 10 úno 2013 07:08

Tak to urobis dobre. Este ma zaujalo, ze ci HSE sa robilo v manuale?
Bronz LR Disco 4 TDV6 2012 - Mama's Street Fighter
Blue Evoque 2014 2.2

Uživatelský avatar
petr_p
Příspěvky: 186
Registrován: 31 črc 2008 11:13
auto: D3 TDV6 HSE Manual
Bydliště: Hranice

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#45 Příspěvek od petr_p » 10 úno 2013 07:28

Ano, asi se dalo Hse s manualni prevodovkou objednat. Teda aspon v Nemecku, odkud ta nase pochazi
D3 TDV6 HSE Manual

Uživatelský avatar
petr_p
Příspěvky: 186
Registrován: 31 črc 2008 11:13
auto: D3 TDV6 HSE Manual
Bydliště: Hranice

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#46 Příspěvek od petr_p » 11 úno 2013 16:47

Ten Castrol BOT338 do manualni prevodovky se mi nejak nedari najit. Vedel by nekdo kde to koupit?

A ten Shell do pridavne prevodovky jak tady ctu, to je taky teda jakysi special. Tam fakt davate vsichni jen tento, nebo zkusil nekdo nejakou alternativu?
Diky za tipy
D3 TDV6 HSE Manual

jezbera ivan
Příspěvky: 1054
Registrován: 16 led 2007 20:10
tel.: +421 917 189 010
auto: D3 2007 + D4 2012
Bydliště: SK - Zálesie

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#47 Příspěvek od jezbera ivan » 11 úno 2013 18:54

Do rozvodovky davam len ten origo, kupujem ako ND niekde z LR.
Bronz LR Disco 4 TDV6 2012 - Mama's Street Fighter
Blue Evoque 2014 2.2

Uživatelský avatar
petr_p
Příspěvky: 186
Registrován: 31 črc 2008 11:13
auto: D3 TDV6 HSE Manual
Bydliště: Hranice

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#48 Příspěvek od petr_p » 17 dub 2013 18:30

Dnes jsem se konecne dokopal k vymene oleje v motoru a manualni prevodovce.

Motor - Liqui Moly 5W30 Leichtlauf Special F - 240 Kc / L
Prevodovka - Fuchs Titan sintofluid - 259 Kc / L

Tech 90 tis uz bylo na tu prevodovku fakt akorat, to co jsem vypustil byl tmavosedy hnus :sad

Vymenu oleje jsem delal u tohoto auta poprve a hned jsem si pekne zanadaval na automechanika, ktery mi menil olej posledne. Ten spodni schutzplech s M8 sroubama jsem tak tak ze povolil. Vsechny srouby rezave a suche jak pepr. Kolik tak asi casu navic je potreba k maznuti tech sroubu grafitovou vazelinou? 1 minuta?

Holt co si clovek neudela sam ... :Ja blb:
D3 TDV6 HSE Manual

Denisko88
Příspěvky: 110
Registrován: 19 srp 2011 10:42
tel.: 903217729
auto: Range Rover Sport

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#49 Příspěvek od Denisko88 » 21 dub 2013 18:30

Do toho motoru by som daval 5W40 hlavne na leto

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#50 Příspěvek od PEPO » 27 led 2015 13:38

Mne sa dostal do rúk servisovaný D3 rv.12/2008 a má 105 000 km.Takže teraz mám na dvore aj FREELANDERA+D3. :hi
Moja otázka znie.Píšete výmena pri 80000-niektorý pri 90 000 a poniektorý ho menia pri 40 000 km a tam v tom manuáli píšu tuším 240 000 km alebo 10 rokov..
Viem že ani u mna menený olej nebol.
Podla čoho sa teda riadiť?? :hmm:
Jazdený v terene nebol a v prívesom len sviatočne.A umna to bude len slabý teren a vozík nakládný+ vozík s člnom ale to má len 750 kg...Takže na záhul dostávať nebude.
Naposledy upravil(a) PEPO dne 19 úno 2015 14:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
evo828
Příspěvky: 364
Registrován: 02 úno 2009 14:11
tel.: ifoon
auto: mam
Bydliště: Bratislava

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#51 Příspěvek od evo828 » 27 led 2015 14:02

Skusenosti uzivatelov ukazali ze 240000km je absolutny nezmysel - to je ta prevodovka (hlavne hydromenic) potom vhodna na repas (skor do srotu). Prejdi si anglicke fora - ak neveris.

Takze vymen teraz napln (predpokladam ze to este menene nebolo) a potom niekedy o 60-80tis km ako uznas za vhodne.
Diagnostika na LR: diagnostika, aktivacie pridavnych funkcii, upravy konfiguracie auta
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... =12&t=8896

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#52 Příspěvek od PEPO » 27 led 2015 15:11

evo828 píše:Skusenosti uzivatelov ukazali ze 240000km je absolutny nezmysel - to je ta prevodovka (hlavne hydromenic) potom vhodna na repas (skor do srotu). Prejdi si anglicke fora - ak neveris.

Takze vymen teraz napln (predpokladam ze to este menene nebolo) a potom niekedy o 60-80tis km ako uznas za vhodne.
Ja to auto mám len pár dní...
Tak preto sondujem..A samozrejme som aj zvedavý že prečo tomu tak je ked rozdieli v intervaloch sú priepastné :wink: :wink: :wink:
Ja napríklad pneumatiku nevyhodím ked je opotrebovaná na 50% len z toho dôvodu že istota je istota :wink: :wink:
Servisované to bolo v T.Turnej.Myslíte že mi vyzradia ked im napíšem, že aké výmeny sa tam doposial spravili??

Uživatelský avatar
evo828
Příspěvky: 364
Registrován: 02 úno 2009 14:11
tel.: ifoon
auto: mam
Bydliště: Bratislava

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#53 Příspěvek od evo828 » 28 led 2015 10:01

Skús si to vypýtať - uvidíš, či budú ochotní alebo nie. Ak Ti nedal predchádzajúci majiteľ nejaký zoznam čo na tom aute kedy robili - tak nemáš inú možnosť len skúsiť. :chuckle Ak si majiteľ sám nevyžiadal tú výmenu - tak ten prevodový olej určite nemenili.

Čo sa týka výmeny náplní - je to na Tebe. Pri týchto automatických prevodovkách to LR najprv uvádzal ako life-time náplň, keď začali mať tie prvé autá vyššie nájazdy km a problémy s hydromeničmi tak sa ukázalo že life-time znamená 240tis. km (alebo 10rokov) a nakoniec ZF (výrobca tej prevodovky) na otázky majiteľov odpovedal, že vlastne skoršia výmena určite nie je na škodu. Hľadaj na disco3.co.uk fóre ak Ti tých 50EUR (cca 4 litre na jedno vypustenie/naplnenie ) za olej do prevodovky stojí za ten čas. :yes

A k tej prevencii - na gumách vidiš, koľko ešte máš rezervu. Na oleji nevidíš nič - možeš si ho odobrať a nechať otestovať či ešte spĺňa tie parametre, aby ten automat chladil, mazal, čistil a mal v rôznych teplotách tie hydrodynamické vlastnosti a viskozitu akú tá prevodovka potrebuje.
Diagnostika na LR: diagnostika, aktivacie pridavnych funkcii, upravy konfiguracie auta
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... =12&t=8896

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#54 Příspěvek od PEPO » 28 led 2015 13:01

Je mi to jasné :wink: :wink: .Ja mám rád takéto otvorené diskusie 8) 8)
Ide mi len o to čo som mal nevyhnutne spraviť...Lebo dosť som sa vytriasol z penazí a teraz musím v prvom rade nejaké to euro vrátiť.Ide mi o to či je to akútne alebo to ešte nejaký ten mesiac vydrží-tak som to myslel.Aj v motory je olej ktorý je tam viac ako rok,ale nemá ani 500 km...To je tiež diskutabilné :? :? Zatial mi nikto zo servisu neodpísal a tak sa asi ani nedočkám :? :?
Na FREELANDERI som si viacmenej robil všetko sám a tak aj vypadá 8) 8) .Spolahlivý a ani sa ho nevzdám napriek tomu že je to nepodarený ročník 1999.Nenáročné a dovolím si tvrdiť že bezporuchové auto.Ale už má dosť rokov tak ho budem využívať len na krátke trasy.
PS-ten chledič na prevodovke na nachádza kde?? Lebo ten viem že bol menený za nový.Teda ak by sa nachádzal niekde v spodnej časti,tak možno aj olej je už menený.

Uživatelský avatar
evo828
Příspěvky: 364
Registrován: 02 úno 2009 14:11
tel.: ifoon
auto: mam
Bydliště: Bratislava

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#55 Příspěvek od evo828 » 28 led 2015 13:17

Hmmm - chladic prevodoveho oleja je sucastou velkeho chladica vpredu. Skus zistit dovod vymeny. Totizto niektore chladice mali vyrobne vady, ktore sposobovali, ze chladiaca kvapalina motora sa v tomto integrovanom chladici dostavala cez nejake pory/praskliny do prevodoveho oleja - a ta kontaminacia glykolom vyraznym sposobom urychlila opotrebenie sucasti hydromenica.

Ak aj menili ten chladic - neznamena ze vymenili celu napln (cela je okolo 9 litrov) - mozno len doplnili co im vytieklo z chladica (mozno liter?).
Diagnostika na LR: diagnostika, aktivacie pridavnych funkcii, upravy konfiguracie auta
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... =12&t=8896

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#56 Příspěvek od PEPO » 05 úno 2015 06:58

evo828 píše:Skús si to vypýtať - uvidíš, či budú ochotní alebo nie. Ak Ti nedal predchádzajúci majiteľ nejaký zoznam čo na tom aute kedy robili - tak nemáš inú možnosť len skúsiť. :chuckle Ak si majiteľ sám nevyžiadal tú výmenu - tak ten prevodový olej určite nemenili.

Čo sa týka výmeny náplní - je to na Tebe. Pri týchto automatických prevodovkách to LR najprv uvádzal ako life-time náplň, keď začali mať tie prvé autá vyššie nájazdy km a problémy s hydromeničmi tak sa ukázalo že life-time znamená 240tis. km (alebo 10rokov) a nakoniec ZF (výrobca tej prevodovky) na otázky majiteľov odpovedal, že vlastne skoršia výmena určite nie je na škodu. Hľadaj na disco3.co.uk fóre ak Ti tých 50EUR (cca 4 litre na jedno vypustenie/naplnenie ) za olej do prevodovky stojí za ten čas. :yes

A k tej prevencii - na gumách vidiš, koľko ešte máš rezervu. Na oleji nevidíš nič - možeš si ho odobrať a nechať otestovať či ešte spĺňa tie parametre, aby ten automat chladil, mazal, čistil a mal v rôznych teplotách tie hydrodynamické vlastnosti a viskozitu akú tá prevodovka potrebuje.
4 LITRE to je tak slabá polovica náplne..
Dobre som pochopil že vypustíš kolko sa dá a doleješ a ideš??A tých dalších 4 litre kedy??A to tie filtre a vaňa to sa nemení??S automatikou prevodovkou som v kontakte 1 x v živote,tak ak sa pýtam debiliny tak už teraz sa vopred ospravedlnujem :wink: :wink: .
PS-ako zistím či mám elektrický diferák??
Povymienam ten olej všade nech mám pokoj :Pohoda:

Uživatelský avatar
evo828
Příspěvky: 364
Registrován: 02 úno 2009 14:11
tel.: ifoon
auto: mam
Bydliště: Bratislava

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#57 Příspěvek od evo828 » 05 úno 2015 09:53

Bolo to tu uz riesene - treba citat.

V skratke - tri moznosti ako na to:
1) vypustenie a naplnenie (viac ako 4litre nedostanes von) je taky refresh kvapaliny. Mal by stacit ak sa robi pravidelne tych 60-80tis.km a nie je tam iny problem (glykol v oleji a podobne).
2) Tzv double-flush: vypustenie, naplnenie, kratka jazda, vypustenie, naplnenie.
3) preplach: odpojis hadice okruhu co su na chladici a do jednej tlacis novy olej (motor zapnuty a prevodovka v P), z druhej vypustas a sledujes kedy zacne ist cisty von. Vypnes a napojis hadice naspat, dvihnes auto a skontrolujes hladinu a dolejes podla potreby. Na toto su aj take stroje - ale v principe robia to iste - tlacia z jednej strany a vypustaju z druhej.

Kontrola hladiny sa robi vzdy pri nastartovanom motere a prevodovka v "P" - teplota oleja musi vyt v rozmedzi 40-70 stupnov inak je to nepresne.

Filter - podla jeho vnutornej struktury (niekto ho rozrezal a studoval) - je na hrube necistoty - takze opat plati ze ak nie je v prevodovke nejaka galiba - tak ho netreba menit pri kazdej vymene oleja lebo sa nezanesie a neznizi prietok.
Diagnostika na LR: diagnostika, aktivacie pridavnych funkcii, upravy konfiguracie auta
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... =12&t=8896

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#58 Příspěvek od PEPO » 05 úno 2015 20:05

Ok,tak vdaka :wink: :wink: :wink:
Tak tam dám teraz nejaké 4 litre a o rok si to zasa radšej zopakujem a hádam budem mať aspon na čas pokoj :wink:
Hlavne som bol zvedavý či musím meniť aj tú vaňu s fitrom,ale už mi to je jasné...Problém s radením nemám,tak predpokladám že vnútro je OK 8) 8) 8)

Uživatelský avatar
eliott
Příspěvky: 11489
Registrován: 06 led 2007 20:40
tel.: +420608021838
auto: několik
Bydliště: České Budweisrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#59 Příspěvek od eliott » 05 úno 2015 21:00

Při 105000km bude v převodovce pěkná kaše, ostatně v jakém je stavu uvidíš, až ho budeš vypouštět, chyť si trochu do bezbarvé PET lahve a podívej se proti světlu.
Zastoupení ALLMAKES 4x4, TERRAFIRMA 4x4, prodejce BRITPART, specializovaný servis, renovace a přestavby na přání.
konzultace +420608021838 --- E-SHOP s náhradními díly http://www.eliott.in --- email : landrover.eliott@gmail.com

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: Disco 3 - naplne rozvodovky a diferencialov

#60 Příspěvek od PEPO » 19 úno 2015 14:13

evo828 píše:Bolo to tu uz riesene - treba citat.

V skratke - tri moznosti ako na to:
1) vypustenie a naplnenie (viac ako 4litre nedostanes von) je taky refresh kvapaliny. Mal by stacit ak sa robi pravidelne tych 60-80tis.km a nie je tam iny problem (glykol v oleji a podobne).
2) Tzv double-flush: vypustenie, naplnenie, kratka jazda, vypustenie, naplnenie.
3) preplach: odpojis hadice okruhu co su na chladici a do jednej tlacis novy olej (motor zapnuty a prevodovka v P), z druhej vypustas a sledujes kedy zacne ist cisty von. Vypnes a napojis hadice naspat, dvihnes auto a skontrolujes hladinu a dolejes podla potreby. Na toto su aj take stroje - ale v principe robia to iste - tlacia z jednej strany a vypustaju z druhej.

Kontrola hladiny sa robi vzdy pri nastartovanom motere a prevodovka v "P" - teplota oleja musi vyt v rozmedzi 40-70 stupnov inak je to nepresne.

Filter - podla jeho vnutornej struktury (niekto ho rozrezal a studoval) - je na hrube necistoty - takze opat plati ze ak nie je v prevodovke nejaka galiba - tak ho netreba menit pri kazdej vymene oleja lebo sa nezanesie a neznizi prietok.
A filter s vanou vymeniť kedy??
Na fore v UK je to docela dobre popísané a najjednoduhšie je olej tlačiť pri chladiči ako je na foto.
Ide mi o to že ked začnem olej tlačiť tam ako je vstup-strana od chladiča tak ešte starý olej z chladiča budem tlačiť cez filter.
Nebolo by jednoduhšie zhodiť vanu.
Vytlačiť olej z jednej aj z druhej strany vzduchom do prevodovky a nech vytečie von cez prevodovku .Potom vymeniť filter,naliať olej do prevodovky.Naštartovať,trochu poradiť kvalty,zhasnúť-doplniť a možno to spraviť aj 2x vec je vybavená..Ci to si len ja tak lahko predstavujem?? :lol: :lol: .
Cerpal som to z tohto príspevku :wink:
http://www.disco3.co.uk/forum/topic55010.html
Ja sa radšej spýtam viackrát ako by som mal spraviť nejakú hlúposť :wink:
Přílohy
IMG_1932.jpg

Odpovědět