Pridavne budiky

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Zpráva
Autor
Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: Pridavne budiky

#61 Příspěvek od Wiki » 02 lis 2016 12:16

je to zapojený tak že to ukazuje proud tekoucí a odtékající z baterky, když je vše OK a baterka je nabitá tak to ukazuje 0 A ,protože veškerou spotřebu pokrývá proud z altern. a ten se nesleduje, ale pokud bys na tom bazíroval a chtěl vědět kolik A dává do sítě altern. tak by se tam dal na alternátor zapojit další Ampérmetr ./No já docela uvažuju že si ho tam dám abych měl přehled o odběru proudu z altern. / Co se týká provozního odběru proudu -když svitíš a je vše zapnuto tak se pohybuje tak kolem +/- 30A až 40A ,ale pokud tam dáš další přídavný světla ev, autoledničku apod. tak pochopitelně spotřeba odpovidajícně stoupne.
Změřit spotřebu není problém při stojícím motoru zapni všechny spotřebiče a Ampermetr ukáže odběr z baterie a to tam pak teče z alternátoru. Proud tekoucí do startéru či navijáku / který je řádově ve 100A/ se neměří , - tedy neslyšel jsem že by to někdo chtěl pruběžně sledovat / měřit tento silový proud.

Uživatelský avatar
Hubert
Příspěvky: 2468
Registrován: 28 čer 2009 19:13
tel.: 724878985
auto: D1 300 TDI, D3 TDV8
Bydliště: Kousek do Třebíče
Kontaktovat uživatele:

Re: Pridavne budiky

#62 Příspěvek od Hubert » 03 lis 2016 09:52

Já to mám tak že jsem si zkalibroval kabel mezi alternátorem a pojistkama a ten využívám jako bočník. tedy po pravdě mě stačí jenom půlka kabelu. Na tom měřím ztrátu napětí a to mě dopočítává Ampéry. celé to mám napojené na domácí bastl.
viewtopic.php?p=334856#p334856

Ten budík z LIAZky nebo Zetrou je jak je víše zmíněno připojen do série. když vím jaké jsou ztráty na kabelu od altíku na baterku tak si dovedu představit jaké asi jsou při třeba 5x delším vedení. Dle mě je to špatné řešení.
Land Rover Discovery 300 Tdi, AUT, ABS, TC, +2", Front TrueTrack, Rear 100%ARB,
Máte štěstí že jsem tady. Říkají o mě že jsem odborník. :-) Mám málo času, ale na výzvu se čas vždy najde.

Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: Pridavne budiky

#63 Příspěvek od Wiki » 03 lis 2016 10:01

ztráty na dlouhých kabelech se dají podstatně snížit tím že se použije větších pruřezu

MadTom
Příspěvky: 14973
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Pridavne budiky

#64 Příspěvek od MadTom » 03 lis 2016 10:28

O ztrátách už jsem tu psal - beru to tak, že dnes mám mezi alternátorem a baterkou kabel o průměru cca 1cm, a délce cca 1m, pokud ho budu chtít protáhnout k měřáku na palubce, tak délka bude (tam a zpět) cca 3m a tloušťkou půjdu na cca 1,5cm nebo víc. Moc si nedovedu představit, jak 2 takovéto kabely natáhnu do palubky a zpět. Nicméně tohle je jenom mechanickej problém.
Větší problém vidím v jištění - kabel mezi alternátorem a baterkou (případně startérem) většinou není jištěnej, protože je moc silnej, krátkej, vedenej v chráničkách (husí krk). Když si ho takto prodloužím, tak už bych tam nějakou pojistku chtěl. A to jak na straně alternátoru, tak na straně baterie, protože při případném prodření na kostru auta do toho kabelu bude cpát elektriku oboje.
Proto se používají bočníky, nebo řešení které popisuje Hubert s tím, že jako bočník využil stávající kabel. K tomu bych jenom doporučil se zamyslet nad tím, že by se měli jistit i ty snímací odbočky, a samozřejmě na proud odpovídající síle této odbočky.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: Pridavne budiky

#65 Příspěvek od Wiki » 03 lis 2016 10:54

možnosti jsou ,ale to chce se poradit s odborníkem na autoelektriku, co zvolit, já jsem zvolil klasický ampermetr do palubní desky, - a spokojenost
u nejištěných kabelu vidím spíš riziko při dopravní nehoděi, kdy se to muže někde šlusnout a shořet celej auták i s posádkou

Uživatelský avatar
teslo
Příspěvky: 2656
Registrován: 25 led 2007 08:44
Bydliště: Bratislava

Re: Pridavne budiky

#66 Příspěvek od teslo » 03 lis 2016 11:19

Istit sa daju aj silove kable. Existuju x sto amperove poistky.
Range Rover Classic 3.9V8EFI, plus zopar drobnosti:)
Range Rover P38 2.5TDS

MadTom
Příspěvky: 14973
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Pridavne budiky

#67 Příspěvek od MadTom » 03 lis 2016 12:07

Ale ano, existují, ale jsou to další spoje navíc a i ta samotná pojistka má docela pěkný úbytek napětí, takže další ztráty. Ten bočník, nebo bezkontaktní snímač je na to prostě vymyšlený. Nejelegantnější řešení je podle mě to co popisoval Hubert.
A co se týče toho odborníka na autoelektriku, mě stačí to co jsem si okolo elektřiny vystudoval. Bohužel mám špatnou zkušenost s "autoelektrikáři" - dost často moc nevěděli co činí a jaké to bude mít následky u auta, které má chvilku jezdit a jezdit i mimo silnice. Několikrát jsem opravoval prasečiny typu zařazovací svorky na kabelech pod autem, nebo kabelová oka lisovaná kleštěmi, které na to nejsou určené a na kabely jiný průřezů, než na které to bylo dělané.
No a na to, aby člověk pochopil, kam se co zapojuje a kde se do má měřit stačí fyzika co jsme měli na základní škole.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: Pridavne budiky

#68 Příspěvek od Wiki » 03 lis 2016 12:25

dobrý je si do kabiny namontovat odpojovač baterie, to když se najednou začne něco pálit, aby to šlo hned vypnout od zdroje.

Uživatelský avatar
Hanys_a_Kaca
Příspěvky: 6484
Registrován: 18 kvě 2010 09:13
tel.: 775 173 983
auto: DEF110+D2+RRC
Bydliště: Prachatice / Budějice

Re: Pridavne budiky

#69 Příspěvek od Hanys_a_Kaca » 03 lis 2016 12:59

odpojovač - to je podobné téma: délka vedení !!!, otázka je, kde jsi ty a kde je baterka, u defa (baterku mám pod zadkem) bych s tim nemel problem, ale u diskárny, kde je baterka nekde u praveho predniho kola... to je proste blbost tahat nekolik metru tlustých kabelu, abych neco odpojoval, kdyz ty samotne kabely budou na 90 procent pricina problemu, jak uz ostatne psal madtom.
Hanys a Káča

Land Rover se nekupuje, Land Rover se staví.
O našem výletu: http://www.oneland.cz

MadTom
Příspěvky: 14973
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Pridavne budiky

#70 Příspěvek od MadTom » 03 lis 2016 13:08

Přesně tak, u D2 mám odpojovač pro naviják - hned vedle baterky je odpojovač (stykač dělanej na trvalý proud 200A) a hned vedle něj jsou stykače (solenoidy) ovládající naviják. A všechno si to v pohodě ovládám slabýma drátkama z kabiny.
Nejenom, že natáhnout 2 dráty o průřezu 35mm2 do kabiny není jak, ale vzhledem k délce bych potřeboval tak 50mm2 nebo i víc. Nemám moc silnej naviják, ale i tak si papírově cucne až 400A. Já jsem tedy nejvíc změřil 250A, ale to už se druhá strana začala posouvat.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: Pridavne budiky

#71 Příspěvek od Wiki » 03 lis 2016 13:24

,necht si to každý "elektrikář" stvoří jak chce, nejspíš se nic nestane, v horším případě v tom uhoří :mrgreen:

Uživatelský avatar
VencaZE
Příspěvky: 3567
Registrován: 17 kvě 2008 14:51
tel.: 602 550 993
auto: 110HT, S2A 88, G66
Bydliště: Brod nad Tichou, okr. Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pridavne budiky

#72 Příspěvek od VencaZE » 03 lis 2016 13:32

Taky sedím v Defovi na odpojovači a navíc mám vyvedeny silnoproudé svorky pro startovací kabely, abych nemusel pořád rozdělávat sedačku.
Urbanovi Pneu&Cars- Servis Land Rover, diagnostika, autoelektro, pneuservis a jiné.. urbanovipneucars@email.cz
WWW: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 12&t=26864
Proč bychom se dřeli, když můžeme spálit trochu nafty. OK1LRD

Odpovědět