systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jareku
Příspěvky: 1725
Registrován: 09 zář 2012 23:25
tel.: 737 347 753
auto: RR L322+DEF+SIII
Bydliště: Blansko

systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#1 Příspěvek od jareku » 22 úno 2014 22:02

někoho by to mohlo zajímat: systém na "ohřev" vody pro expediční auta

http://www.expeditionportal.com/forum/t ... wer-System


a tady jeden pro Discovery a Defender s motorem 300 tdi

http://shop.landylubber.co.uk/epages/95 ... cts/SYS001
Live long and prosper.

Petr Corwin
Příspěvky: 148
Registrován: 14 úno 2013 07:42
tel.: 722 949 240
auto: Land Rover Defender
Bydliště: Prameny 18, Prameny
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#2 Příspěvek od Petr Corwin » 23 úno 2014 09:46

To vypadá zajímavě, aspoň by se mohla má polovina na cestách sprchovat ... :-)

Petr
vše je jenom sen.....jenom Defender je opravdový

Uživatelský avatar
Radek J1
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2012 13:17
auto: LR Discovery 1
Bydliště: Dolní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#3 Příspěvek od Radek J1 » 13 bře 2014 10:43

Udělal jsem ohřev vody od motoru jednoduší v podstatě dvě trubky náklady cca 700Kč a vejde se vedle expanzní nádržky u Disco 1.

Uživatelský avatar
MOPADŽI
Příspěvky: 4295
Registrován: 08 zář 2007 22:35
auto: Def,Def a Def+Disco
Bydliště: Orlickoústecko
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#4 Příspěvek od MOPADŽI » 14 bře 2014 10:23

Radek J1 píše:Udělal jsem ohřev vody od motoru jednoduší v podstatě dvě trubky náklady cca 700Kč a vejde se vedle expanzní nádržky u Disco 1.
Dej foto.
díky.
Čas a Land Rover, nezastavíš... www.mopadzi4x4.eu

Uživatelský avatar
fidzi
Příspěvky: 966
Registrován: 04 zář 2010 23:33
tel.: Xiaomi Mi2S
auto: Discovery I 300Tdi
Bydliště: Č.B./Písek/Lysice

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#5 Příspěvek od fidzi » 14 bře 2014 12:36

Já to chci taky vidět! :-) :beer
Každé skutečné dobrodružství začíná nárazem fantazie na skutečnost.

Land Rover Discovery I 300Tdi: http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 30&t=23585

Uživatelský avatar
Radek J1
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2012 13:17
auto: LR Discovery 1
Bydliště: Dolní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#6 Příspěvek od Radek J1 » 24 bře 2014 10:10

Trochu jsem upravil ohřev, zjednodušení , tak zítra nafotím.
R.

Uživatelský avatar
pablo.gs
Příspěvky: 627
Registrován: 12 dub 2009 11:13
auto: ex DII TD5
Bydliště: Neupaka

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#7 Příspěvek od pablo.gs » 24 bře 2014 12:27

Hm, hračky to jsou pěkný... Já mám na sprchování kamioňáckou sprchu za 600,-Kč, na luxusní osprchování stačí 5L vody. Extra luxus s teplou vodou lze vyřešit za cca 3 min, ohřátím jednoho ešusu na Campingazu a následným smícháním horké a studené ingredience :chuckle
Omlouvám se za popíchnutí, ale nedalo mi to :rock
To, že jsi paranoidní, ještě neznamená, že Tě nesledují.

Uživatelský avatar
RudaK
Příspěvky: 8487
Registrován: 24 lis 2006 18:09
tel.: SONY Xperia Z3
auto: D III + D 1
Bydliště: Raygern - Sud mahren

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#8 Příspěvek od RudaK » 24 bře 2014 21:05

Vánoce jsou až za 9 měsíců , tak proč řešíte vodu na mytí ..... :ty jeden...:
D III - 2,7 TDV - The end result of a lot of hard work.
D 1 - 300 TDI 33x12.5R15 - už konečně nesmrtelná " SPIDERMAN "

Uživatelský avatar
turby
Příspěvky: 330
Registrován: 10 črc 2010 19:20
tel.: 602681051
Bydliště: Dřísy, Praha Východ

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#9 Příspěvek od turby » 24 bře 2014 23:08

Nerezovy vymenik vyjde na cca 30EUR, treba zde http://www.ebay.de/itm/B3-12-12-Edelsta ... 20df31a84f.

Ale jako napad dobry. Asi zapracuji :-)
BMW R1150GS, BMW F650GS Dakar, KTM 250 EXCF, Honda CB600F Hornet a ted uz i LR Defender 110 300TDi neb me uz nebavi neustale moknout :-)

Uživatelský avatar
Radek J1
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2012 13:17
auto: LR Discovery 1
Bydliště: Dolní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#10 Příspěvek od Radek J1 » 25 bře 2014 07:11

pablo.gs píše:Hm, hračky to jsou pěkný... Já mám na sprchování kamioňáckou sprchu za 600,-Kč, na luxusní osprchování stačí 5L vody. Extra luxus s teplou vodou lze vyřešit za cca 3 min, ohřátím jednoho ešusu na Campingazu a následným smícháním horké a studené ingredience :chuckle
Omlouvám se za popíchnutí, ale nedalo mi to :rock
Když jsme jezdili na výlety na motorce tak na osprchování stačil 1l vody PET lahev s víčkem s dírkou 2mm.Manželka habala vodou,. ta potřebovala 1,5l. No nyní jezdíme autem s dítětem /2 roky/ a tam to chce trochu komfort. No a když si vzpomenu na luxusní horkou sprchu loni v Altaji po 14 dnech tak super. Všichni tři jsme byli nadšení. :-)

lukes
Příspěvky: 455
Registrován: 14 zář 2010 18:29
auto: defender 110 300tdi
Bydliště: High

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#11 Příspěvek od lukes » 25 bře 2014 07:58

Radek J1 píše:
pablo.gs píše:Hm, hračky to jsou pěkný... Já mám na sprchování kamioňáckou sprchu za 600,-Kč, na luxusní osprchování stačí 5L vody. Extra luxus s teplou vodou lze vyřešit za cca 3 min, ohřátím jednoho ešusu na Campingazu a následným smícháním horké a studené ingredience :chuckle
Omlouvám se za popíchnutí, ale nedalo mi to :rock
Když jsme jezdili na výlety na motorce tak na osprchování stačil 1l vody PET lahev s víčkem s dírkou 2mm.Manželka habala vodou,. ta potřebovala 1,5l. No nyní jezdíme autem s dítětem /2 roky/ a tam to chce trochu komfort. No a když si vzpomenu na luxusní horkou sprchu loni v Altaji po 14 dnech tak super. Všichni tři jsme byli nadšení. :-)
jsi byl s ročním dítětem v altaji jo? klobouk dolů....
...take it easy....

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4166
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#12 Příspěvek od low » 25 bře 2014 08:27

Jelikoz ted stavime pro dva klienty dve expedicni auta, aklienti maji pozadavky na teplou sprchu (pry pro manzelky :-) tak jsem se musel trosku do problematiky ponorit. v zasade existuje mnoho zpusobu jak ohrat TUV.
- jsou bojlery na 12V
- existuji bojlery s ohrevem na naftu a zaroven jako teplovzdusne topeni
- existuji topne spiraly na 12V do kanystru (to se ted chystam testovat jak to bude fungovat)
- zajimave je spojeni teplovodniho bufika a k tomu bojleru (izolovane nadoby)
- samozrejme existuji vymeniky k motoru, ale ty maji drobnou nevyhodu, ze se clovek musi sprchovat hned jakmile dojede, protoze jinak se motor dostatecne nezahreje
- pomijim to ze existuji i bojery na plyn
- existuje i prenosna karma na plyn, par jsme jich prodali a taky fungujou dobre

ta tak
low
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#13 Příspěvek od MadTom » 25 bře 2014 09:11

Ohřev vody na 12V? Jsem docela skeptickej, pokud to nebude jenom elektrické čerpadlo. Průtokový ohřívač na vodu k umyvadlu má příkon kolem 2-3kW - to by při 12V bylo 160 - 250A proudu - to je zhruba jako naviják.
Pokud to bude mít menší příkon, tak bude pouze ohřev vody trvat déle. Dobrej příklad jsou 12V varné konvice. Voda prostě potřebuje hodně energie, aby se ohřála.
Každopádně mě to zajímá, napiš jak dopadneš.

Já chci dát do Defa 130 pod zadní sedadla nádrž na vodu - je tam docela veliká bedna pod sedadlama, která se dá použít jako úložný prostor. Tvar to má příjemně hranatej, takže se to bude dobře vyrábět. Ohřev předpokládám teplou vodou od motoru. S trochou izolace by ta voda mohla chvilku vydržet teplá, akorát budu muset vyřešit míchání na sprchovací teplotu, nebo prostě počkat, až to trošku vychládne. Hadice s teplou vodou od motoru chci táhnout dozadu i kvůli dodatečnému výměníku topení, protože u 130ky wagon už bude vnitřek dost velikej na to, aby se vůbec ohřál.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Radek J1
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2012 13:17
auto: LR Discovery 1
Bydliště: Dolní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#14 Příspěvek od Radek J1 » 25 bře 2014 13:00

Ten ohřev vody od motoru považuji za nejpraktičtější, protože stačí hodit hadici do potoka a sprchovat se libovolně dlouho. Vyzkoušeno právě v Altaji kde jsme se sprchovali snad 15 min a - dost dobrý :grin: . Nejpraktičtější by byl asi ohřev o externího naftového topení, tam je ale vyšší pořizovací cena. Sprchovat se po příjezdu na místo noclehu hned po příjezdu není problém, vždy jedeme aspoň kousek aby se motor ohřál./Do Altaje a Tuvy jsme jeli s 1,5 dcerou a úplně bez problémů Ve dvou letech má projetých 26 státu Evropy a Asie/Vodu jsme ohřívali na vařiči a šetřili jsme plynem- takže jen pro ní/, proto ten výměník.-Loni bylo v Altaji v červenci dost chladno a deštivo.
Ohřívat vodu 12V je k ničemu- Naše konvice na 12V je spíše ke vzteku- vařič je asi 10x rychlejší. Nejzbytečnější věc na cestě- chceli někdo - prodám levně :grin:

Uživatelský avatar
Benjamin
Příspěvky: 3515
Registrován: 08 lis 2010 11:31
auto: F150+bouda Gladiator
Bydliště:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#15 Příspěvek od Benjamin » 25 bře 2014 13:14

low píše: - existuji topne spiraly na 12V do kanystru (to se ted chystam testovat jak to bude fungovat)

low
Ahoj lowe,

jak říká Tomáš i Radek, tím ohřevem 12V budeš zklamaný. Je to dobré tak akorát na externí nádrže u karavanů, když chceš docílit toho, aby ti při mínusových teplotách nezamrzala v nádrži voda - a i na to jsou ale lepší 12V obaly na nádrž s ohřevem (systém jako u vyhř. sedaček). Všechny spirály na 12V, které jsem zatím viděl nebo zkoušel (už když jsem měl i dřív karavan) byly k vzteku.

Ale pokud už na tom děláš, tak to vyzkoušej a dej určitě vědět....

Benja :Pohoda:
UK:LR4 SDV6 HSE/Jaguar XK8 4.0/Rover 75 2.0 CDT Tourer/Triumph Spitfire 1500/LR DII Td5 Medvědi/LR Free 2.0 D/Jaguar XJ12 Sovereign. NonUK: Ford F-150 obytná nástavba Gladiator XL
www.nomadbear.cz

Uživatelský avatar
Hanys_a_Kaca
Příspěvky: 6476
Registrován: 18 kvě 2010 09:13
tel.: 775 173 983
auto: DEF110+D2+RRC
Bydliště: Prachatice / Budějice

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#16 Příspěvek od Hanys_a_Kaca » 25 bře 2014 13:21

Teplo buď z motoru nebo z jineho paliva (varic nebo nezavislej bufik). 12V je energeticka sebevražda. Já bych byl pro nadrž na vodu a tu prubezne behem jizdy ohrivat vymenikem z motoru, a druhou nadrž na studenou užitkovou vodu. Jinak i ten vyměníček na "okamžité" ohřívání vody z potoka mi přijde celkem ok - zkušenost - rituály mi napovídají, že sprchování stejně většinou probíhalo velmi brzy po nalezení místa ke spaní, tedy motor byl ještě teplý. Jinak my jsem se sprchovali rok studenou vodou a všechno jde - někdy (leden v himalájích apod) jsem na vařči ohřál konvici vody a teplouv vodu chrstnul do kanistru, aby led neucpaval sprchu.
Vodu na sprchování, jsme vozili často v černých krangových kanistrech na střeše a sluncem se nahřály celkem dost.

Nejlepší řešení jsou stejně ty nejjednodušší !
Sprchování na cestách zdar!
Přílohy
Nep03.JPG
Hanys a Káča

Land Rover se nekupuje, Land Rover se staví.
O našem výletu: http://www.oneland.cz

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#17 Příspěvek od MadTom » 25 bře 2014 14:00

Výměník na přímé sprchování je dobrá věc, akorát TD5ka se na volnoběh stíhá sama tak vychladit, že by to tu vodu už moc neohřálo, proto chci zásobní nádrž. A druhou na studenou vodu.
O černých kanystrech na střechu jsem také uvažoval, ale nechci dávat nahoru na střechu nic těžkého, proto nádrže dole. Ona 130ka má dole jak v autě, tak pod autem docela dost místa.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Trewor - ségra
Příspěvky: 251
Registrován: 10 úno 2013 11:45
auto: D2
Bydliště: Praha

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#18 Příspěvek od Trewor - ségra » 25 bře 2014 15:00

Co takhle trochu punkový řešení? :rock
Chladit čistou vodou, z okruhu(nahoře) odbočka do izolovaný bandasky a z nádrže na vodu čerpadlem jedna hadička do spodku motoru(doplňování odebraný) a druhá (tenká) na směšovač teplý a studený.
Na bandasce tlakovej spínač, kterej jakmile pustíte vodu a klesne tlak, otevřel ventil s horkou vodou z motoru a pustí čerpadlo který by doplňovalo vodu do motoru a tlakovalo studenou.

Zápory:
Nepustíte si jen studenou :think
Jen pro motory co nepouštěj do vody bordel a hlavně olej.

Plusy:
Čerpalo by to vodu skrz motor a tak i nějakou dobu po jeho zhasnutí by to dávalo teplou vodu.
krom čerpadla a ventilu, žádná další potřebná energie, ať už elektrická nebo nafta či plyn3
Relativně jednoduchý - 3 hadice, 1 čerpadlo, 2 ventily (druhej na hadici do nádrže na vodu aby jí netlakoval motor), 1 tlakovej spínač a relátko, bandaska a nádrž

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#19 Příspěvek od MadTom » 25 bře 2014 15:49

To by se dalo, ale ta voda by musela být čistá. Fridex mi sice nevadí, ale že bych se jím musel zrovna umývat. A vyčistit to nepůjde pořádně nikdy. Navíc Fridex je tam jednak kvůli tomu, aby to nezamrzalo a taky aby to zevnitř pokud možno nekorodovalo.
A úplně nakonec - si dovedu docela živě představit, jak se všichni nadšeně vysprchují teplou vodou a v motoru nic nezůstane. :mrgreen:

Já tam chci dát výměník ve formě hada z měděné trubky, kterej bude v izolované nádrži na teplou vodu. A na vstupu bude obcházecí ventil, takže to půjde zapnout jenom tehdy, když budu na jedné straně chtít a na druhé straně bude dost teplý motor. Tenhle typ ventilku se používá třeba u Tranzita na regulaci topení.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4166
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: systém na "ohřev" teplé vody pro expediční auta

#20 Příspěvek od low » 25 bře 2014 19:30

nj. ale rychlovarnou konvici se snazis uvest vodu do varu. Kdezto u tohoto geretu ktery ma svuj termostat se ohriva jen na 37-40stupnu, tedy na koupaci teplotu.
vize je takova ze by se kandak ohrival po cas jizdy.
uvidim a budu referovat.
jinak klientovi do prvniho auta montujeme vymenik s bojlerem
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Odpovědět