Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Petro
Příspěvky: 316
Registrován: 03 dub 2013 00:36
auto: 110Sw
Bydliště: Vysoka,, Slovensko

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#461 Příspěvek od Petro » 28 črc 2015 14:19

to MadTom
hm Photoshop a Ligtroom asi poznas (oba maju rovnake jadro spracovania Raw), Photoshop ti ako bitmapovy editor ponuka navyse dalsich x nastrojov pre editaciu. Lightroom je skor lacnejsi produkt pre beznych ludi, super nastroj na katologizaciu a upravu fotiek vo velkych mnozstvach.
DTP je trochu siroky pojem. Ak potrbujes na A4 nahadzat par fotiek trochu textu ide to aj cez bitmapovy photoshop. Ak vies aky je rozdiel medzi vektorovymi a bitmapovymi spracovanim nemusim asi nic viacej dodavat. Ak nie v skratke bitmapove programi maju dost problemi s editovanim textovych casti, neboli na to ani stvorene. Na jednoduche publikacie asi Ilustrator alebo InDesign. vsetko je to adobe cize ak vies trochu nieco v jednom pochopis aj dalsie.
Ak mas 7D asi by som fotil Raw, pri konverzii riesil vyvazenie bielej, kontrast, celkovu expoziciu (histogram je super vizualna pomocka pre urcenie prahov), farebne doladenie je vec vkusu, doostrenie zase zalezi pre konkretny objetiv. Export do 16Bit priradit farebny profil napr. adobe RGB ulozit ako tiff ci psd.
Otvorit vo photoshope a dokoncit retus (odstranenie neziaducich veci, parcialne upravy napr oblohy a podobne). Final foto previest do 8bit ulozit ako Jpg. nezabudnut skontrolovat co to ma priradeny farebny profil. (ak mas ambicie to este niekedy dalej retusovat treba save aj 16bit verziu).
DTP asi otvorit v inDesigne nahadzat textove polia natiahnut obrazky export pdf. ci nejaky pseudo doc.

Petro
Příspěvky: 316
Registrován: 03 dub 2013 00:36
auto: 110Sw
Bydliště: Vysoka,, Slovensko

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#462 Příspěvek od Petro » 28 črc 2015 14:46

to Tomas K
Tomas tych starsich ultra sirokacov niet skoro vobec, tusim sa robil nejaky olympus a stoji skoro tolko pouzity ako 16-35 nova (nie som odbornik na tento typ objektivov, potrebu sirokacu riesim inak- shift zadnej steny a viac expozicia s digi stenou -Sinar, Linhof , alebo blby stitching teda spojenie dvoch obrazkov cez photoshop, ak pouzies nodalny bod ani to nemusis nejak extremne komplikovane spajat. Funguje to dobre na krajinu, s architekturou to ide lepsie tou prvou moznostou). Este asi doplnim ze so stativom to ide lahsie :wink:
Ak riesis aj kresbu objektivov, zaclonenie, skus si pozriet kedy tvoje skla uz trpia pri prilisnom zacloneni na difrakciu. Naopak farebne podanie je vzdy lepsie pri nizsom clonovom cisle.
tu je link od Dxo na nejaky test sirokacov http://www.dxomark.com/Reviews/Which-le ... ide-Angles
vela najdes na photo.net je tam cela komunita canon, aj komunita co pouziav cez redukcie starsie skla.
Naposledy upravil(a) Petro dne 28 črc 2015 15:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#463 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 28 črc 2015 14:54

Z těch testů vyšel hodně dobře tenhle a ta cena je víc než zajímavá....

http://www.megapixel.cz/samyang-14mm-f2-8-canon/recenze

Díky...

Tomáš

Petro
Příspěvky: 316
Registrován: 03 dub 2013 00:36
auto: 110Sw
Bydliště: Vysoka,, Slovensko

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#464 Příspěvek od Petro » 28 črc 2015 15:05

hej cinsky drak :wink: videl som to pouzivat ludi v jednej firme ale osobnu skusenost nemam. Este rataj ze neoriginal sklo bude trochu dlhsie nahanat AF a nie vzdy to bude 100percent zaostrene na mieste co vyberies (pri sirokaci to je ale fuk ). A plasty made in china su povestne .

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#465 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 28 črc 2015 15:07

Ostří manuálně, ale to je tady jedno... uvidím...

Petro
Příspěvky: 316
Registrován: 03 dub 2013 00:36
auto: 110Sw
Bydliště: Vysoka,, Slovensko

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#466 Příspěvek od Petro » 28 črc 2015 15:26

heh no myslel som ze to ma aj AF,to je ale asi jedno, hlbka ostrosti pri 14mm a hoc aj clone 5.6 uz bude velka cize zaostris aj odhadom. Cena je asi bez konkurencie cize objektiv moze len pozitivne prekvapit. Urcite ale necakaj super solidne spracovanie ci nebodaj utesnenie proti vode ci prachu ako maju L skla (to ale asi aj sam vies ).

Uživatelský avatar
Tomas K (tkala)
Příspěvky: 1172
Registrován: 09 zář 2009 14:25

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#467 Příspěvek od Tomas K (tkala) » 28 črc 2015 15:53

Při cloně 8 a ostření na metr je to ostré od půl metru do nekonečna. Skoro bych řek, že by to kromě pevné ohniskové vzdálenosti mohlo mít i pevné zaostření. :-) Samozřejmě to "L" nebude, ale ten rozdíl 40.000 je prostě znát...

Asi si skočím do Megapixelu a zkusím ho otestovat.

Tomáš

Uživatelský avatar
harrer
Příspěvky: 11
Registrován: 31 pro 2012 18:26
tel.: 774 427 737
auto: Disco 2 1988
Bydliště: Čížkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#468 Příspěvek od harrer » 19 říj 2015 05:37

Tomas K (tkala) píše:Pokračování diskuze z tématu Island... http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 15&t=25580

.... Nicméně foťák a objektiv není samo o sobě spása. Velice důležitý prvek je posprtodukce. Zkusmo jsem vytáhl jednu fotku jak vylezla z foťáku a jak dopadla po posprodukci. A tak je to s většinou.

Pokud nemáte chuť si s postprodukcí hrát, kupte dobrý kompakt nebo superzoom a nastavujte před focením režimy.... Krajina, sport, portrét.... Foťák se jednak nastaví dobře na expozici a jednak při ukládání fotky udělá postprodukci za vás. Doostří správně, dokontrastuje, dobarví...Pokud použijete úplnou automatiku, udělá prd.... Respektive udělá co chce on.

Tom.
Moudrá slova. Ten, kdo chce přejít z kompaktu na zrcadlovku bez zkušenosti s grafickou postprodukcí, je zpravidla velice zklamán, protože kompakty nejsou jenom malé, ale také jim bylo dáno do vínku více či méně dobře upravit naexponovaný snímek tak, aby z minilabu vypadla šťavnatá, ostrá a živými barvami hýřící fotografie. Za dobrého světla to funguje skvěle, a to většině uživatelům kompaktů zpravidla stačí.

Zrcadlovka bez zkušeností a znalosti práce v grafických programech je, z hlediska rychlosti svého morálního stárnutí a za této podmínky, velmi špatnou investicí z pohledu cena / výsledek.

Raději si k lepšímu kompaktu, co fotí do RAWu (digitálního negativu), kupte za 2 tis. základní grafický tablet (třeba od Wacomu Bamboo apod.), za pár stovek měsíčně si pronajměte licenci Adobe Photoshop a v něm si pro začátek osvojte práci se štětcem, s vrstvami a maskami, color balancem, křivkami a úrovněmi. Hodně vám mohou pomoci názorné tutoriály na YouTube, které jsou mnohdy hezky krok za krokem. A garantuji všem, co chvíli vydrží, že už jenom se štětcem a s pouhým ovládnutím všech možností křivek vyvolaných z panelu vrstev (kdy se tato funkce otevírá v nové vrstvě a rovnou s maskou), posunete fotky i z mobilu o tolik tříd dopředu, že bude jen těžko k odhadnutí, čím jste vlastně fotili. Opakovaným použitím tohoto jednoho nástroje a této jedné funkce, můžete docílit lokálních úprav jasu, kontrastu, vyvážení bílé a s trochou trpělivého nácviku i barevné korekce. Takto cíleně směrovaných úprav žádná automatika nikdy nedocílí, o výtvarné kreativitě jejich využití pak ani nemluvě.

Ne, že byste tímto způsobem udělali ze špatně nafocené fotky výstavní, ale otevře Vám to nové obzory a v nich už pak každý sám pozná, jestli začít investovat do zrcadlovky s nezbytnou výbavou, nebo klidně zůstat s uspokojenými nároky u kompatku, nebo třeba i jenom u kvalitního mobilu. Výhodou tohoto postupu je, že v případě odstoupení od myšlenky dělat vymazlené fotky, grafický tablet v domácnosti se bude vždy líbit dětem pro malůvky v kreslících programech, protože malovat myší je dost nemotorné, a pronajímaná licence se dá jednoduše pozastavit a nezůstává doma nevyužitý soft za velké peníze.

Tak to je za mne doplnění a podtržení všeho, co Tomáš píše. Hezké fotky nedělá tím, že fotí zrcadlovkou, ale že se učí podstatu řemesla. Tj. vidět scénu s představou výsledku, rozumět pravidlům kompozice a ovládnutí dobrého vyvolání negativu (platí jak pro digitální, tak filmový). Kvalita fotografické výbavy nám práci pouze usnadňuje a umožňuje fotografovat za extrémnějších světelných či pohybových podmínek, ve kterých se již méně kvalitní technika nechytá. Naše znalosti řemesla ale nikdy sebedražší fotoaparát zastoupit nemůže ;) To platilo před třiceti lety, kdy jsem s fotografií začal a platí to i dnes, kdy zdaleka ještě s fotografií nekončím. Je to má velká :heart (tedy po mé rodině) i :cash záležitost. A to se pořád mám co učit.

Všem tedy přeji jenom dobré světlo pro focení a klidné kilometry na cestách i necestách. Lubomír
Naočkovaná Disco 2 1998, manuál, +5 cm, CB vozidlová Albrecht AE 6890 + ruční Alan 42 Multi, přední ARB se superwinch, zadní pevnostní doplněný o ramena pro 2 rezervy.

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4168
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#469 Příspěvek od low » 19 říj 2015 09:56

harrer: naprosty souhlas

jeste dodam, ze kdybych byl byval vedel to co vim ted asi bych nikdy zrcadlovku neporizoval, ale musel jsem proste byt velky kluk a tak jsem musel mit zrcadlovku. Pokud se tomu fakt nechci venovat a hlavne v postprodukci, tak je to vec ktera mne plna fotek lezi v komore. Poslednich nekolik cest jsem nafotil mobilem, kterej mam porad u sebe, na kazde wifi se mne zalohuje na dropbox a kdyz pominu ze si nehraju s hloubkou ostrosti tak z nej lezou koukatelny fotky. viz cestoffkovy facebook. Navic jsem zacal svoje cesty videt i jinak nez pres hledacek fotaku. ta tak

BTW kdyby nekdo chtel 5Dmk2 s par Lkovejma sklama, tak bych se toho klido i zbavil
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

MadTom
Příspěvky: 14938
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#470 Příspěvek od MadTom » 19 říj 2015 10:04

Souhlasím s obojím. Zrcadlovku jsem si pořídil před více než 10 lety, protože tehdy žádný kompakt "nefotil", ale spíš po zmáčkutí tlačítka se postupně probíral, že bude něco dělat. Dnes je situaci úplně jiná.
A to co píše LOW o jinm pohledu na výlety je také pravda, u mě je to zatím kombinace obojího, protože jak už tu padlo, pokud je světla dost, tak fotí pěkně všechno.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
harrer
Příspěvky: 11
Registrován: 31 pro 2012 18:26
tel.: 774 427 737
auto: Disco 2 1988
Bydliště: Čížkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#471 Příspěvek od harrer » 19 říj 2015 12:15

Pokud bychom to pro nezkušené fotonováčky ještě trochu rozebrali, tak při volbě fotoaparátu je třeba ještě brát zřetel, kam s ním budu chtít vyrazit. Ono třeba plážový nebo pouštní písek, stejně jako vlhko tropické džungle, je zabijákem jak pro kompakty s vysouvacím objektivem či lamelovou zavírací krytkou objektu (písek se dostane do vůlí a pojezdy se zadřou), tak i pro neprofesionální zrcadlovky, pro které je jemný písek ve vzduchu úplně stejným zabijákem (prach se dostane jak mezi čočky objektivu, tak do fotoaparátu i při stále nasazeném jednom objektivu). Vlhkost deštného pralesa je pak zabijácká pro každou foto techniku (profi, neprofi) a po jedné takové výpravě dostane fototechnika stejnou čočku, jako dva týdny utopené auto v řece.

Takže, co z toho plyne? Beru si na cesty zásadně takovou techniku, která mi bude v daném prostředí schopná vydržet fotit až do konce výpravy. A u zrcadlovek pak musím počítat s přibalením speciálních čistících prostředků, které také nejsou tak úplně zadarmo (stlačený vzduch s podtlakovým vysávacím adaptérem, čistící prostředky na čip, skla objektivů a pod.)

Proto si dovolím přemýšlení o volbě fotoaparátu na naše cestování zjednodušit pouze na dvě možnosti + jednu nazvanou "Extra ego":

1) Na kolektivní poježdění, výpravy a honění kilometrů - blbuvzdorný a na nepřízeň prostředí odolný co nejlepší kompakt nebo mobil.

2) Na sólo cesty z dostatkem času nebo pro fotovýpravy - jednoznačně zrcadlovku se stativem, dálkovou spouští, a dalším vybavením. To platí pro ty, co budou umět využít potenciál této techniky pro tvůrčí práci, jinak i pro tento typ výprav zde není problém uplatnit volbu z prvního bodu.

3 - extra ego) Ano, jsou mezi námi i tací vataři, pro které ukojení vlastního ega je cílem všech účastí na hromadných expedicích a pak platí jednoduché pravidlo: "Čím větší, tím lepší!" :rock A proč vlastně ne? Jednou jsem potkal v Rumunských horách něco kolem patnáctky Touaregů na silničkách, v každém 2-3 navigace, vysílačka, na střeše Maggiolina, v autech ARB a Engel lednice přes půl auta , hrdé rodinky ve značkových hadrech s potištěným čínským trikem této "drsné expedice" a s fotoaparáty ekvivalentu 1D IV s "L" objektivy 24-70 2:8 a 70-200 2:8 (jako by to někde fasovali) a moc si tento výlet užívali. Po návratu je čekal v Off časopise dvoustránkový článek, jak drsné to vlastně bylo a že projeli i tam, kde speciálně upravená auta zůstala stát, což byl samozřejmě důvod ke skoupení celého nákladu pro vystavení na zdech všech kanceláří a domácností jako důkaz o tom: Tak tohle jsem já se svým autem prožil / přežil." A i takové cesty s takovou fotovýbavou, mají své kouzlo pro ty, co se jich účastní, protože fotovýbava za statisíce je pouhým kosmetickým doplňkem něčeho mnohem většího. A musím konstatovat, že šťastnější členy skupinových komerčních "expedicí", jsem na svých cestách nikdy nepotkal. A umět si užít svojí vysněnou výpravu na možné maximum je vlastně hlavním smyslem, tedy alespoň z mého pohledu.

Vemte si příklad od "low", který z daleka není ojedinělý, co udělal tuto tvrdou zkušenost. Více jak stotisícová investice do fotovýbavy pro zjištění, že mi její potenciál pro mé potřeby je spíše na škodu než k užitku, bývá ve většině rodinných i živnostenských rozpočtů dosti bolestná, o zklamání z nenaplněného očekávání nemluvě. Většina zde přítomných fotí pro FB a tisky do rodinných alb, při troše štěstí i pro občasné vytištění v nějakém tom časopisu s běžnou kvalitou tisku, což zvládne i ten mobil. Kdo z nás ale potřebuje plnit kritéria National Geographic, nebo kdo z nás na cestách fotí pro komerční využití fotek přímým prodejem, či plánuje výstavy s tisky na metrových plátnech? A v neposlední řadě, kdo z nás má po návratu čas trávit desítky dalších hodin upravovat a retušovat dovezené snímky pro dosažení dokonalosti tvůrčího záměru? Za ušetřené peníze se můžete dostat na Island, do Afriky do pouště Gobi nebo až na východní Sibiř. A to si myslím má hlubší zážitkovou hodnotu, než udělat čerstvě zakoupenou zrcadlovkou výcvaky portrétů u zabláceného auta v Rumunsku. A nebo ne? Vlastně, vždyť to je jenom můj subjektivní pohled na problematiku tohoto vlákna. Normálně moc nepíši, vlastně téměř vůbec. Ale tady se cítím docela kompetentní trochu, a snad pro některé i moudře, poradit.

Zkrátka to vidím tak, že při volbě fotoaparátu hraje roli buď zdravý rozum, nebo ego a obojí je v naprostém pořádku :Pohoda:
Naočkovaná Disco 2 1998, manuál, +5 cm, CB vozidlová Albrecht AE 6890 + ruční Alan 42 Multi, přední ARB se superwinch, zadní pevnostní doplněný o ramena pro 2 rezervy.

pan klobouk
Příspěvky: 298
Registrován: 21 lis 2009 17:04
auto: RR L322 TD6
Bydliště: Brno

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#472 Příspěvek od pan klobouk » 19 říj 2015 13:08

To Harrer a ostatní. Super,díky za tyto informace a vlastní (drahé) zkušenosti. Zrovna jsem ve fázi posunout se dál s foťákem-kompaktem k zrcadlovce, ale po přečtení celého vlákna zjištuji, že ji vlastně vůbec nepotřebuji a hlavně nevyužiji a na machrování jsem dost starej :cool Vlastní zkušenosti od lidí co tomu opravdu rozumí, jsou k nezaplacení,protože pokud si to chceš pořídit, tak tyhle věci kolem toho vůbec nevnímáš. Díky

Uživatelský avatar
visby
Příspěvky: 2584
Registrován: 07 dub 2009 11:35
auto: Disco 2
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#473 Příspěvek od visby » 19 říj 2015 13:35

tvrdit, ze na cesty staci mobil je imho prehnane. minimalne polovicu casu slnko nesvieti a veci sa deju aj ked je zamracene;-)
treba ale povedat, ze drahy fotak nie je zarukou lepsieho vystupu. hlavne ked niektore fotaky maju uz fakt dobry PP zabudovany...

ak ma clovek fotenie ako hobby, tak skor ci neskor pride na to, ze bez zrkadlovky (alebo aspon mirrorlessu) sa nezaobide. rovnako ako bez upravy fotiek...

Uživatelský avatar
The Siki
Příspěvky: 447
Registrován: 24 zář 2012 22:12
auto: RL Defender 110 Td5
Bydliště: matička naše stověžatá

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#474 Příspěvek od The Siki » 19 říj 2015 13:37

No uprimne mobilem se dobra fotka udelat neda.......kdyz uz tak lepsi kompakt, lepsi je fotit RAW,protoze v JPG z toho potom v editoru moc nezmuzes......ovsem je pravda ze na slusnou foto musi byt cas a to nekdy pri expedici zdrzuje.....ale koukat nekdy na prepaleny vycvaky kterych je plnej net je nekdy k placi.....krasny misto a ....fotka skareda.....nicmene kazdenu se libi neco jineho siki
Přílohy
FB_IMG_1429804069854.jpg

Uživatelský avatar
harrer
Příspěvky: 11
Registrován: 31 pro 2012 18:26
tel.: 774 427 737
auto: Disco 2 1988
Bydliště: Čížkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#475 Příspěvek od harrer » 19 říj 2015 14:34

To: The Siki
Dobrá fotografie pro každého znamená něco jiného, stejně jako vkus má každý jiný. Já třeba dokáži ocenit snahu o pokročilou práci při úpravě Tvé fotky Defíka na pobřeží, byť v kompozici Ti to trochu ujelo moc dolu, ale jestli se tento posun od reality, kdy v reálu bylo azuro s bílými mraky, bude líbit většině, tím si zase až tak nejsem jistý. A i když očividně patříš k těm, kteří se učí a snaží dělat kvalitní a tvůrčím duchem obohacené fotografie, tak si vzpomeň na své začátky s přepálenými výcvaky, než jsi přišel na to, k čemu může sloužit histogram, kterým je dnes vybaven i ten nejlevnější digitální fotoaparát a ani bych se nedivil, kdy jím disponovala většina fotosoftware v mobilech. Když jsem já s fotografií začínal, tak zvolit přesnou expozici bylo mnohem složitější. Ono i se zrcadlovkou na automatiku zvládneš přepaly nebo naopak neprokreslené stíny, stejně jako s mobilem fotit bez přepalů a bez neprokreslených stínů. Docela bych se bál hlásat takové dogma, protože pokud já s mobilem neumím fotit dobře, není vyloučeno, že jiný stejnou scénu s mobilem nevyfotí mnohdy lépe, než bez úprav v Photoshopu jiný se zrcadlovkou přes digitální negativ.

To: všichni co neví

Histogram je takové udělátko, co indikuje podexpozice a přeexpozice. Vypadá takto:

Obrázek

a moc hezky názorně jej popisují třeba na http://www.fotoo.sk/co-je-to-histogram/. Poslední větou pak říkají to nejdůležitější : "... histogram vo fotoaparáte je na to aby sa používal a je dobre vedieť čo vlastně znázorňuje." A o tom dobrá expozice je, bez ohledu na typ fotoaparátu a jestli fotím do negativu nebo rovnou jenom do JPG. Zpravodajští reportéři třeba do negativu nefotí, protože by to zdržovalo práci ostatních v redakci, zkrátka to rovnou nafotí dobře (ti co to umí :chuckle ).

Zobrazený vzorový histogram indikuje správnou expozici a navíc bohatou škálu středních tónů, takže kdo se k němu při komponování bude přibližovat, bude dělat, bez ohledu na to čím fotí, dobře naexponované snímky. Kompozici, obsah i smysl vyfocení daného záběru to sice nikam neposouvá, ale rozhodně je to základní stavební kámen na cestě za lepší fotkou v domácím albu.

V principu, pokud se bílá křivka dotýká levé strany, budete mít něco podexponováno s neprokreslenými stíny (v černé již někde nebudou data). Pokud se bílá křivka dotýká pravé strany, někde ve světlech bude docházet ke zmíněným přepalům (v bílé již někde nebudou data). Obecné pravidlo praví, že pro oko je přirozenější černá bez kresby, než bílá bez kresby (kterou vnímáme jako rušivě), proto si hlavně u amatérské fotografie hlídáme pravou stranu histogramu a snažíme se křivku držet nastavením správné expozice co nejvíce vpravo tak, aby vždy byl ještě vidět tenký proužek pozadí histogramu.

Histogram bývá možné zobrazovat live již při komponování záběru, takže ani nemusíte fotografovat formou pokus omyl. Podle histogramu může ovlivňovat do jisté míry expozici i v režimu atomatiky, která nastavuje expozici v podstatě průměrováním množství stínů a světla ve zvolené kompozici. Takže stačí jenom trochu sklonit fotoaparát k zemi nebo k nebi, či jinak pro lehkou změnu tohoto poměru a automatika hned zareaguje změnou expozice, což se projeví právě v posunu histogramu doleva nebo doprava, podle toho, kam potřebujete pro správné nastavení expozice.

Tak to asi něco málo ze základů digitálního fotografování. Ti, co fotografují nostalgicky či z jiného důvodu na filmy, si musí expozici měřit expozimetrem a dělat kvalifikované korekce vycházející z vlastních zkušeností.

Takže už jenom nepřepálené fotky :clap

______________________

Pozn. pod čarou: Pokud jedu s někým někam nebo jenom na nějaký sraz a naložím i své nádobíčko, pak fotím v podstatě stejné výcvaky jako ostatní, protože se chci bavit a ne pracovat (pořád někam utíkat a hledat vhodnější stanoviště apod.), byť asi ve výsledku o něco lépe komponuji než ostatní. A vůbec se za to nestydím :rofl
Přílohy
histogram.png
histogram.png (3.31 KiB) Zobrazeno 4800 x
Naposledy upravil(a) harrer dne 19 říj 2015 14:47, celkem upraveno 1 x.
Naočkovaná Disco 2 1998, manuál, +5 cm, CB vozidlová Albrecht AE 6890 + ruční Alan 42 Multi, přední ARB se superwinch, zadní pevnostní doplněný o ramena pro 2 rezervy.

Uživatelský avatar
The Siki
Příspěvky: 447
Registrován: 24 zář 2012 22:12
auto: RL Defender 110 Td5
Bydliště: matička naše stověžatá

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#476 Příspěvek od The Siki » 19 říj 2015 14:46

Jak rikam....kazdemu se libi neco jineho. a kazdy ma jiny nazor......nekdo vycvaka mobilem za dovcu tisice fotek na ktere se uz nikdy nepodiva protoze jsou vetsinou o nicem aa jiny udela fotek par a z toho 2-3 jsou slusne mozna vyborne.....jinak tou foto jsem nechtel podtrhivat nejakou svoji foto genialitu,je to fotka stara 2 roky a asi bych ji uz udelal jinak nicmene....mam k ni v hlave takovy pribeh a ten se mi vzdy vybavi kdyz se na ni podivam.... :grin:

Uživatelský avatar
visby
Příspěvky: 2584
Registrován: 07 dub 2009 11:35
auto: Disco 2
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#477 Příspěvek od visby » 19 říj 2015 14:54

co vravis na teoriu "expose to the right"? viac krat som o tom cital, ale nepoznam nikoho kto by tak bezne fotil...

Uživatelský avatar
harrer
Příspěvky: 11
Registrován: 31 pro 2012 18:26
tel.: 774 427 737
auto: Disco 2 1988
Bydliště: Čížkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#478 Příspěvek od harrer » 19 říj 2015 15:14

To: The Siki
Nepsal jsem to k Tvé fotografii jako kritiku, ale vzal jsem ji jako příklad proto, aby ostatní omylem nesvedla tak trochu z jejich vlastní cesty. A jak je vidět, odhad jsem měl docela obstojný, když píšeš, že dnes bys ji s odstupem času sám upravil jinak, z Tvého pohledu zase o něco lépe. Je to právě o tom učení a i v dnešní digitálně době platí, že pro dobrou fotografii je nezbytné také umět dobře vyvolávací proces. A to nás vrací opět k mému úvodnímu příspěvku, že pro většinu ze zdejších čtenářů bude dostupnější naučit se ze svých kompaktů a mobilů dostat možné maximum, než investovat neúměrné finance, úsilí a množství neadekvátního času do pokročilých fotografických dovedností, když si stejně jenom většinou chceme za poklusu dokumentárně zaznamenat místo kde jsme byli a jak jsme si to tam užívali.

Na druhou stranu ale plný souhlas s tím, že prohlížení cestopisných alb s promyšlenými záběry a vymazlenou grafickou úpravou je pomalu až kulturním zážitkem, který nám dost často dokáže sdělit o daném místě něco hodnotného. Je třeba si vážit každého cestovatele, který nesobecky při svých cestách dokáže nezištně (nebo i koneckonců zištně) pracovat i pro nás čtenáře. Udělat takové fotografie je opravdu hodně práce před cestou, hodně práce při cestě i hodně práce po návratu. Práce, která většině zůstává neodhalena, ale bez které se dech beroucí fotografie dělat jednoduše nedají.

To: visby
Kdo se chce doma těšit z o fous lepších fotek, měl by to s histogramem zkusit. Po krátkém zácviku se na jeho sledování zvykneš stejně jednoduše, jako když při jízdě házíš očko na budíky před sebou, jestli nezačínají upozorňovat na nějaký problém. Při práci to nezdržuje, jenom máš focení o něco více pod kontrolou. A o tom to přeci je, mít to, co děláme pod kontrolou. Nebo ne?
Naočkovaná Disco 2 1998, manuál, +5 cm, CB vozidlová Albrecht AE 6890 + ruční Alan 42 Multi, přední ARB se superwinch, zadní pevnostní doplněný o ramena pro 2 rezervy.

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4168
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#479 Příspěvek od low » 19 říj 2015 21:13

Siky, Visby. no ja bych rekl ze da, kdyz se treba podivas co dokaze s mobilem Honza Sibik???

a mne na ty moje vylety fakt zacal stacit mobil :-) vono kdyz to mas furt nekde tahat do letadla a pak to s sebou furt nekde tahat, ne e. diky. Jasne kdyz jsem byl na jare v JAR, Lesothu a Svazijsku, tak jsem to tahnul s sebou vcetne dlouhyho skla kvuli zviratum, ale ty fotky jsou porad neupraveny ve fotaku. :-(

ale to je veci uhlu pohledu, jen rikam, jak to citim.

jinak samo jsem desetitisice fotek udelal na 40D a uz jsem narazil na limity, tak jsem presel na 5D, ale pak se to zase zvrtlo a ted mobiluju :-) az pojedu do JA, nebo SA, tak to ale stejne asi zase potahnu :-)
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Petro
Příspěvky: 316
Registrován: 03 dub 2013 00:36
auto: 110Sw
Bydliště: Vysoka,, Slovensko

Re: Foťáky, Kamery SD...MP a ostatní kdo s čím, kde

#480 Příspěvek od Petro » 19 říj 2015 22:09

Je zaujimave citat si tieto debaty. Ono by ale nezaskodilo keby si kazdy uvedomil co od fotenia ocakava :wink: . Ak mate niekto ambicie na National Geographic tak zainvestovat do fototechniky sa oplati a skusenosti postupne naberiete. Ak si chcete fotit rodinu a foto do spomienkoveho albumu kupte si co vas oslovilo financne a fotografujte pre radost. Kazda minuta ktoru ste nepresedeli za pocitacom je vyhra, lebo si ju mozete uzit niekde inde, kazda minuta za pocitacom ktoru vam niekto nezaplatil je hlupost :D (mozete si to iba ak ospravedlnit vasimi ambiciami). Zivot je prilis kratky aby ste ho zabijali retusovanim fotografii ak zrovna nesnivate o kariere profi fotografa. Ak vas bavi fotografovat uzite si to.
.... vsetky tie prefotoshopovane, preostrene a la pseudo HDR foto su maniera a za par rokov to bude trochu komicke (skuste zagooglit kto nerozumie andrej dragan to je inak asi autor tej upravy) ...
... scena v histograme z high key alebo low key bude vyzerat trochu inak ako ten vzorovy histogram, limitny je hlavne prepal v oblasti svetiel a tiez plati ze drahsie chipy vacsi dynamicky rozsah atd ....
inak peace :)
Naposledy upravil(a) Petro dne 19 říj 2015 23:53, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět