Nože - rada a zkušenosti

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forester
Příspěvky: 623
Registrován: 17 črc 2011 22:49
tel.: +421 905 979 273
auto: DI300Tdi ARO 240
Bydliště: Martin

Re: Nože - rada a zkušenosti

#361 Příspěvek od forester » 19 čer 2016 09:44

BigBang píše:Já když už teď používám nůž, tak Hultafors GVK - stál mě závratných 118Kč, uhlíkovka kalená na 58-60 HRC. Je to pořád ostrý, žádný cinkrlátka, prostě pracovní nůž :-) Čepel něco málo před 8cm, ale na to moje „svačinování“ bohatě stačí :mrgreen: Ještě mi přibude robustnější GK :mrgreen:
No presne.Najprv som si kúpil do dielne BAHCO čo je vlastne Hultafors v nereze.Neskutočne odolný nôž,páčenie,odeľovanie blokov motorov a skriní spôsobom založiť do špárky po tesnení a zatĺcť kladivom,potom páčiť oškrabať tesnene vzápätí niečo odrezať.Brúsenie na kameni,alebo narýchlo brúskou sa na ostrí nijako neprejaví stratou tvrdosti.Potom som kúpil do najterénnejšieho auta HULTAFORS uhlíkáč.Neskutčne dobre sa brúsi,podľa použitého kameňa je aj kvalita ostria (hrubším na pílku jemnejším na britvu)Jedine čo sa prejavil problém je korózia,tak som ich vymenil,nerez do auta a uhlíkáč do dielne(nemám rád hrdzavú slaninu)A môžem povedať,že uhlíkač je ešte o polovicu lepší ako nerez,asi sa ani nedá ľudskou silou zničiť a to prosím asi za 5 alebo7€ Za takúto sumu má človek nôž na ktorý s dá spoľahnúť aj v nepríjemných situáciách a to je pre mňa asi najdôležitejšia vlastnosť,mám aj viktorinox a celkom slušnú zbierku ale v živote by ma nenapadlo ich zatĺkať kameňom do dreva. :rock
V jednoduchosti je krása.

Uživatelský avatar
fojtas
Příspěvky: 76
Registrován: 01 úno 2016 19:43
tel.: 608900283
auto: LR Discovery II
Bydliště: Olomouc

Re: Nože - rada a zkušenosti

#362 Příspěvek od fojtas » 22 črc 2016 12:35

No tak já vozím sebou ColdSteel Leatherneck SF... :muscle :D
https://www.armed.cz/nuz-cold-steel-lea ... f/d-89102/
Fojťas

... " sto lidí, sto myslí. Sto žen, dvě sta koz " ...

Uživatelský avatar
sonorek
Příspěvky: 232
Registrován: 21 bře 2012 11:56
auto: FreeLander 2.0 TD4

Re: Nože - rada a zkušenosti

#363 Příspěvek od sonorek » 15 lis 2016 12:08

kovář píše:
sonorek píše:Tak, že by se opravdový nožíř obešel bez kovadliny a výhně slyším prvně, ale nedivím se. V dnešní době samozvaných expertů na všechno je možné cokoliv. V dílně (nástrojárně) kovadlinu nemáme (na co taky).
Nicméně bych to rád vyzkoušel. Jinak ten můj výrobek je kalený, ne ve výhni ale v peci. Ovšem kalil a popouštěl jsem ho osobně. Záštita je dělaná ručně, kromě zúhlované a broušené kostky. Rukojeť to samé.
Pak jsem vyráběl svoji verzi z Krokouše Dundeeho. Vyroben je stejným postupem. Akorát jsem neměl žádné dřevo na střenky, tak jsem tam nalepil kus bukového prahu, který je pojištěn dvěma kolíky z bubenických paliček, co jsem rozlámal. To chci vyměnit. Záštita a patka je mosaz. Materiál samotného nože je 14 220 pěkně procementovaná. Konstrukce fulltang.
Obrázek
Jak píšeš "opravdový" nožíř bez kovadliny a výhně asi ne, ale minimálně 85% lidí, kteří dělají nože a dokonce se tím živí, zná kovařinu pouze z vyprávění. To ale neznamená, že neumí dělat pěkné nože. Většinou se ale u svých výrobků snaží, aby vypadaly naprosto dokonale jako ze stroje a mrskají to jako Baťa cvičky. Je to dost zajímavé zjištění, ale je to tak. Pracují s koupenými polotovary, které jsou dnes velmi dobře dostupné a kalení nechávají na profi kalírnách.
Určitě je asi lehčí tento způsob práce pro obživu, ale radost od srdce z dobře udělaného díla, kdy v tom každém kousku člověk něco ze sebe nechá, to už je někde jinde.
Pro mě je to stejný, jako když dělá kuchař v hotelu hrachovku z pytlíku. Celkem chutná, ale anonymní, vždycky stejná jako všechny ostatní, prostě práce bez podpisu, ale stěžovat si na splnění účelu nemůžu, tak špatný to zas není.
To máš těžký. Dle mého pohledu strojaře, jsou dnešní používané materiály na takové úrovni, že bušit do nich kladivem a pak je strčit do ohně je nezlepší, spíš naopak. Třeba kalící teplota pro 19 312 je 740° až 780° pro drobotinu a větší kusy 780° až 800°, což se nožířů asi netýká. Chci říct, že trefit se podle oka do 40° je spíš náhoda. A pak ten materiál není takový jaký by měl být.

Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 177
Registrován: 16 úno 2011 12:03
auto: 2x břichoplaz
Bydliště: Duchcov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože - rada a zkušenosti

#364 Příspěvek od BigBang » 27 zář 2017 13:28

Oživím tohle téma :) Přemýšlel jsem, co pořídit tátovi k narozkám, a na nic jsem nemohl přijít. Až paradoxně v den jeho narozenin jsem z nudy vlezl na nože-nůž a měl jsem jasno. Jelikož táta pevný nože moc nenosí, měl by to být zavírák. Hledal jsem celý večer a v mé cenové relaci nic hezkého skládacího nebylo, nebo jsem nenašel. Nakonec jsem náhodou narazil na tenhle Browning Buckmark Hunter. Je vcelku malý, což si myslím eliminovalo nutnost zavíráku, nicméně je opravdu hezký a má pouzdro kůže. Ocel, sic čínská, vlastnostmi blízká AUS-8. A když už jsem narazil na Browning, měli ve slevě Featherweighta z Japonska s opravdovou AUS-8. A jelikož není dostatečně vizuálně hezkej (v porovnání s leštěným Buck. Hunterem se střenkami se zvou druhů dřeva), musel jsem si ho koupit pro sebe :mrgreen: A pro porovnání jsem na foto přihodil Schrade Pro Hunter ;) Jen mě mrzí, že an fotce nevynikla tolik barevnost...
Přílohy
br_1.jpg
br_2.jpg

Uživatelský avatar
Rybar
Příspěvky: 143
Registrován: 08 dub 2012 16:44
tel.: 0903265601
auto: d1 d2
Bydliště: Stupava

Re: Nože - rada a zkušenosti

#365 Příspěvek od Rybar » 13 lis 2017 08:04

:hi visby to si si ty objednal noz u blacka?krasny
D1,death metal,rieka Morava a ryby

Uživatelský avatar
Maxsel
Příspěvky: 3654
Registrován: 23 zář 2007 19:49
auto: Land Rover
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože - rada a zkušenosti

#366 Příspěvek od Maxsel » 13 lis 2017 09:27

Nemáte někdo zkušenosti, kde lze dokoupit jeden nástroj (zlomil jsem pilník) do multifunkčních kleští Gerber?
Discovery 4 TDV6 HSE
Discovery 2 TD5

http://www.youtube.com/maxselcz

Herco
Příspěvky: 108
Registrován: 18 kvě 2017 17:54
tel.: +421904496524
auto: Freelander Td4 2003
Bydliště: Bratislava, SVK

Re: Nože - rada a zkušenosti

#367 Příspěvek od Herco » 14 lis 2017 09:49

Maxsel píše: 13 lis 2017 09:27 Nemáte někdo zkušenosti, kde lze dokoupit jeden nástroj (zlomil jsem pilník) do multifunkčních kleští Gerber?
I need a new sheath for my Gerber Gear, how can I get a replacement?

To obtain a replacement sheath, please complete the Warranty Submission Form at gerbergear.com/Warranty. To expedite this service, please be clear the make and model number of your product. All parts are proprietary to the product. If you are unsure of the name and model number, visit our website to help identify your product.
Herco ( Tomy H. )
Free Td4 2003

Uživatelský avatar
Maxsel
Příspěvky: 3654
Registrován: 23 zář 2007 19:49
auto: Land Rover
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože - rada a zkušenosti

#368 Příspěvek od Maxsel » 14 lis 2017 21:00

Krom toho, že potřebuji pilník a ne obal, to nefunguje. Formulář je pouze pro severní Ameriku.
Discovery 4 TDV6 HSE
Discovery 2 TD5

http://www.youtube.com/maxselcz

Herco
Příspěvky: 108
Registrován: 18 kvě 2017 17:54
tel.: +421904496524
auto: Freelander Td4 2003
Bydliště: Bratislava, SVK

Re: Nože - rada a zkušenosti

#369 Příspěvek od Herco » 15 lis 2017 08:19

Je, sorry, skopíroval som iný odsek :D Každopádne, tu nájdeš info http://www.gerbergear.com/Meet-Gerber/C ... -Questions .
Herco ( Tomy H. )
Free Td4 2003

Uživatelský avatar
Lenon
Příspěvky: 304
Registrován: 29 pro 2016 19:36
tel.: 774334911
auto: Free2 td4 aut.
Bydliště: Z Hradišťááá

Re: Nože - rada a zkušenosti

#370 Příspěvek od Lenon » 22 lis 2017 18:32

Tak taky přidám kousek do mlýna. Vytrínku, část z toho, co mám. :heart
Přílohy
DSCF5389.JPG
DSCF5394.JPG

Uživatelský avatar
visby
Příspěvky: 2584
Registrován: 07 dub 2009 11:35
auto: Disco 2
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože - rada a zkušenosti

#371 Příspěvek od visby » 23 lis 2017 12:13

paradna zbierka!

co zac je ten 7my od vrchu?

Uživatelský avatar
Lenon
Příspěvky: 304
Registrován: 29 pro 2016 19:36
tel.: 774334911
auto: Free2 td4 aut.
Bydliště: Z Hradišťááá

Re: Nože - rada a zkušenosti

#372 Příspěvek od Lenon » 23 lis 2017 18:01

Je to nůž od mistra Petra Hofmana. Ale asi tě zklamu, je, a bude, jen jeden na světě. Ale třeba ho někdy prodám, mám ho tak trochu jako investici.

Odpovědět