Ruseni vysilacky u Td5

D, TD, TDI, TD5
Zpráva
Autor
Sleeper
Příspěvky: 32
Registrován: 16 říj 2014 22:46
auto: Def 110 Td5, D2 Td5

Re: Ruseni vysilacky u Td5

#21 Příspěvek od Sleeper » 08 říj 2015 22:46

Po nejaky dobe update informaci a tentokrat trosku po technicku. :-) Mrknul jsem se spektrakem na to, co leze do anteny. Prvni a hlavni cast rusivy slozky je od vstriku. Kdyz se podivam osciloskopem, jdou do nich z pocitace pulzy o priblizne 85V. Trosku pomohlo vycisteni konektoru svazku od vstriku. Byl lehce od oleje a po odmasteni a vycisteni kontaktu se uroven ruseni zmirnila. Ne moc, ale je to trosku poznat. Druhou casti je ruseni od motoru ventilatoru, steracu a castecne od palivovyho cerpadla. Treti slozkou je bordel z ECU. Je v ni pravdepodobne necim rizenej oscilator, kterej produkuje neuveritelny mnozstvi ruznych harmonickych kmitoctu, ktery z ni lezou do svazku a dal do celyho auta.

Co ted zkusim:

- osadit ferity na svazek ke strikum, celej kabel v motorovym prostoru odstinit opletenim hlinikovou folii a stineni prizemnit
- osadit ferity na kabely od vetraku, steracu a cerpadla
- procistit a prostriknout motory, pokud se k nim pujde dostat
- dukladne vycistit konektory na ECU a kontrola jestli tam neprovzlinal olej
- premistim antenu na zadni cast auta na strechu nad pravy okynko vedle dveri

Pokud to nepomuze, zkusim si nechat vyrobit high/low pass filtr na vstup CBcka, kterym oriznu naprosto vsechno mimo CB pasmo. Pokud ani to nepomuze, asi budu muset prodat TD5 a koupit si 300ku, kde me tohle neceka. :-) Pripadny uspechy/neuspechy sem nasdilim, protoze urcite nejsem prvni ani posledni, kdo se tohle snazi vyresit. Pokud mate jeste nekdo nejaky napady/navrhy/pripominky, tak sem s nima ... :-)
Defender 110SW Td5 a teď nově Discovery 2 Td5. Jsem totiž nepoučitelnej ... :-)

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2559
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Ruseni vysilacky u Td5

#22 Příspěvek od habakuk » 09 říj 2015 10:05

Když to tak čtu proč nedáš anténu jinam ať to netáhneš přes motor? Mám ji na střeše a nic neřeším.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Ruseni vysilacky u Td5

#23 Příspěvek od MadTom » 09 říj 2015 10:52

Docela zajímavé čtení - vypíchnu ti tam pár věcí:
1. pásmová propust (to je ten HI/LOW filtr) na vstupu CBčka ti pomůže pouze tehdy, pokud to CBčko je zarušené signály mimo pracovní kmitočty. Pokud jsou rovnou na pracovním kmitočtu, tak se na vstupu CBčka nedají odfiltrovat, protože by jsi odfiltroval i signály užitečné. Něco jiného je pronikání čurbesu do CBčka po napájení, tam filtr má smysl.
2. ferity - běžné zaklapávací ferity velmi dobře fungují okolo 100MHz a víš. na 27MHz na CB ji bude potřeba nejspíše dát více za sebou, aby měli šanci na nějaký efekt.
3. umístění feritů - je potřeba, aby to bylo co nejblíže zdroji rušení - tedy hned u řídící jednotky nebo hned u rušícího motorku, jinak se část rušení stihne vyrářit dřív, než kabel dojde k feritům.
4. řídící jednotka - je v ní normální procesor s 5V logikou a paralelní sběnicí k paměti.
5. umístění antény - já mám v Disco2 FT897 a držáky na antény (mám dvě) mám nad dveři od kufru - na hagusech nebo skoro zahrádce. Vlastní rádio mám v zadním sloupku vedle dveří do kufru. Vpředu mám pouze ovládací panel a mikrofon. Napájení mám natažené dvěma 25mm2 kabely přímood baterky (rádio si umí vzít víc než 20A). A zásadní problém s rušením jsem nepozoroval - v pásmech od 7MHz do 430MHz, kde jsem to zkoušel.
6. stínění - hliníková fólie není moc vhodná, větinou se potrhá. Lepší je "punčocha" z koaxiálního kabelu, ale ta se nedá jednoduše natáhnout dodatečně. A uzemnit pouze na jednom konci.

Už jsem takto jednu TD5ku odrušoval - majitel si nechat vymontovat kabelový svazek a na ten jsem naimplantovat stínění. A k jednotlivým motorkům jsme doplnili odrušovací filtry. Bylo to dost drahé, včetně měření, ale fungovalo to. Pro nepracovní použití bych to už nedělal, práce a čas co s tím byla se dá investovat i lépe.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
DanoDEF
Příspěvky: 5087
Registrován: 15 říj 2006 21:36
auto: 110 SW
Bydliště: Geča

Re: Ruseni vysilacky u Td5

#24 Příspěvek od DanoDEF » 09 říj 2015 12:36

... daj si antenu dozadu nad zadne dvere. Mam takto antenu dad tryskou odstrikovaca stanicku staru Danitu 240 a ziadne rusenie sa mi do nej nesere.
LR Defender Td5 110SW po "prestavbe" a pred "prestavbou".

Odpovědět