roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

D, TD, TDI, TD5
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lopik
Příspěvky: 235
Registrován: 21 úno 2011 21:08
auto: Defender 110-300Tdi
Bydliště: Martin, SK

roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#1 Příspěvek od lopik » 15 říj 2014 10:47

ahojte všetci,
chcel by som poprosiť o radu alebo názor. Od začiatku ako mám Defa (už takmer tri roky) som si občas všimol také ako keby roztrasenie auta, pri rozbehu. Občas to znamená, že sa bolo možno tak 30 percent zo všetkých rozbehov, zväčša pri zložitejšom pohýnaní, napríklad do kopca, kde bolo treba dlhšie pracovať so spojkou (nechať ju viac preklzovať). Z toho mi vychádzalo, že je to zrejme opotrebovanou spojkou, že zrejme lamela má už dačo za sebou a takto oznamuje koniec svojej kariéry, prípadne že je osadená dáko krivo, alebo som myslel že je niečo so zotrvačníkom. Ani mi to nejak extra nevadilo, len som to mal stále na mysli, že to bude treba dať doporiadku. Tento rok prišiel čas na väčší výlet na Island, tak som si povedal, v rámci prevencie dám spraviť tú spojku.
Objednal som sa do servisu, k chalanovi čo pozná tie autá, dohodli sme výmenu spojkovej sady, upozornil som že treba skontrolovať aj zotvračník.
Všetko OK, spojka vymenená, zotvačník vraj v pohode. Trochu prekvapenie pre mňa nastalo, keď som videl starú lamelu, originál AP Lockheed úplne zachovalú (na môj laický pohľad), no druhé väčšie prekvapenie nastalo keď som do auta sadol. Pri každom rozbehu sa auto najskôr roztriaslo a až potom rozbehlo. Hovorím si možno si to dáko sadne. Jazdil som s autom pár dní, takmer som sa nedokázal pohnúť bez toho aby sa auto zatriaslo. Dostalo sa mi ešte tipu, že tie vibrácie spôsobuje voľa v zadnej náprave (je pravda, že bola dosť výrazná). Výmena poloos a unášačov, vôľa sa rapídne zmenšila no problém trasenia pretrval. Ľahší o 350€ so spojkou Valeo namiesto originálu, problémom väčším ako pôvodne a s hlavou v smútku som odcestoval na Island. Od výmeny spojky som s tým najazdil cca 8000 km, buď som si na to trochu zvykol, alebo sa to trochu upravilo, no momentálne je to na úrovni, že asi 50 percent rozjazdov sa to auto roztrasie, ten zvyšok nezaregistrujem...
Tož môj dotaz, má niekto nápad čím toto zatrasenie pri rozbehu môže byť, okrem spojky, ešte spôsobené?
lopik.

Uživatelský avatar
petr pp
Příspěvky: 1328
Registrován: 19 zář 2013 16:06
tel.: 0903790668
auto: def 90
Bydliště: Moravske Lieskove

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#2 Příspěvek od petr pp » 15 říj 2014 12:17

Mozno silentbloky na motore a prevodovke.

Uživatelský avatar
Hanys_a_Kaca
Příspěvky: 6477
Registrován: 18 kvě 2010 09:13
tel.: 775 173 983
auto: DEF110+D2+RRC
Bydliště: Prachatice / Budějice

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#3 Příspěvek od Hanys_a_Kaca » 15 říj 2014 13:29

to můžou bejt vůle i na unašečích z rozvodovky nebo na diffech, při vyšších otáčkách to nemusí být patrné, a při nižších po určitou dobu trvá to během rozjedu chytne rezonanci a zadrnčí to. Ostatné to může být teda vůle na jakékoliv rotující hmotě s tím, že kritické výchylky jsou při nízkých otáčkách pohybového ústrojí. Tedy teoreticky i vůle na samotných diffech atd, to by už chtělo sledovat jestli je to spíš od přední nápravy (cítit ve volantu) nebo zezadu, nebo jakoby opravdu naráz v celém tělu auta (pak by měl asi pravdu petr pp).
Hanys a Káča

Land Rover se nekupuje, Land Rover se staví.
O našem výletu: http://www.oneland.cz

RišoKE
Příspěvky: 282
Registrován: 22 dub 2014 09:24
auto: D1 320 tdi

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#4 Příspěvek od RišoKE » 15 říj 2014 14:42

..moja 300 tdi to robí, keď sa rozbieham bez plynu, čo je tak na 600 ot/min a vtedy to prenesie vibráciu motora cez náhony, nápravy a ramená až na šasi až mi zadrnčí palubovka.. len čo pri rozjazde pridám cez 1300 ot/min, už nedrnčí.. Ale možno tomu pomáha zlá geometria, zubaté pneu, vybité silentbloky ramien a panhardu a vo výsledku sa to sčíta... Btw. keď som mal dezén T3, bolo to oveľa výraznejšie drnčanie..

Uživatelský avatar
forester
Příspěvky: 623
Registrován: 17 črc 2011 22:49
tel.: +421 905 979 273
auto: DI300Tdi ARO 240
Bydliště: Martin

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#5 Příspěvek od forester » 15 říj 2014 18:36

Jožko a hardynu si menil? Lebo to musíš!
Dúfam,že je vymenený aj prítlačný tanier a skontrolované hádzanie zotrváku.To len tak naokraj.
V jednoduchosti je krása.

Uživatelský avatar
lopik
Příspěvky: 235
Registrován: 21 úno 2011 21:08
auto: Defender 110-300Tdi
Bydliště: Martin, SK

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#6 Příspěvek od lopik » 16 říj 2014 08:00

vďaka za príspevky zatiaľ
- hardyna myslím že na Defovi nie je, teda zatiaľ som na ňu nenarazil, ale opravte ma ak sa mýlim (kríže na kardanoch sa snažím mazať aj kontrolovať pravidelne)
- mala by byť vymenená celá spojková sada, teda lamela, ložisko aj prítlačný tanier no a hádzanie zotrváku neviem, neviem ako to bolo kontrolované, len som sa dozvedel, že zotrvák je OK, tak na to som sa spoliehal...

Uživatelský avatar
Hubert
Příspěvky: 2461
Registrován: 28 čer 2009 19:13
tel.: 724878985
auto: D1 300 TDI, D3 TDV8
Bydliště: Kousek do Třebíče
Kontaktovat uživatele:

Re: roztrasenie auta pri rozbehu (a nie je to spojkou)

#7 Příspěvek od Hubert » 17 říj 2014 17:58

Občas mě taky auto při rozjedu poskakuje nebo dá se říci zavibruje. Spojku mám novou. Přisuzuji to lehký korozi, když třeba auto týden stojí. (Jako třeba brzdy.) Stačí ji trošinku dýl podržet a hned je to přič. Není to to samé?
Land Rover Discovery 300 Tdi, AUT, ABS, TC, +2", Front TrueTrack, Rear 100%ARB,
Máte štěstí že jsem tady. Říkají o mě že jsem odborník. :-) Mám málo času, ale na výzvu se čas vždy najde.

Odpovědět